- Дата и час: 10 Яну 2025, 06:36 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Въпрос относно очна ставка
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
3 мнения
• Страница 1 от 1
Въпрос относно очна ставка
Здравейте, може ли човек да бъде привикан на очна ставка с обвинител, след като е бил посочен от него за свидетел на случка, в която "свидетеля" не е присъствал?
- iana_k
- Нов потребител
- Мнения: 3
- Регистриран на: 19 Юни 2009, 19:49
Re: Въпрос относно очна ставка
Първо, под "обвинител" се надявам да имате предвид "обвиняем", защото в противен случай въпросът Ви би станал абсурден. Второ, за да ви "привикат" за очна ставка, преди това би трябвало да сте били разпитван в качеството на свидетел. Трето, между вашите показания като свидетел и обясненията на обвиняемия трябва да има съществено противоречие. Принципно би могло да бъде налице такова противоречие, ако Вие в показанията си сте твърдели, че не сте присъствали на "случката", а обвиняемият твърди, че сте били там. При това положение разследващият орган може да реши да Ви "привика" за очна ставка с обвиняемия и в никакъв случай с обвинителя. Но ако не сте разпитван като свидетел няма как да се установи дали са налице предпоставките за извършване на очна ставка, а също не може да се установи и необходимост от такава.
- neron1
- Младши потребител
- Мнения: 47
- Регистриран на: 31 Мар 2010, 14:29
Re: Въпрос относно очна ставка
iana_k написа:Здравейте, може ли човек да бъде привикан на очна ставка с обвинител, след като е бил посочен от него за свидетел на случка, в която "свидетеля" не е присъствал?
Зададеният от Вас въпрос, е неправилно формулиран, а липсва и достатъчно информация по случая.
НПК - Глава четиринадесета. СПОСОБИ НА ДОКАЗВАНЕ
Раздел II. Разпит
Очна ставка
Чл. 143. (1) При съществено противоречие между обясненията на обвиняемите или между обясненията на обвиняемия и свидетелските показания може да се направи очна ставка, освен в случаите по чл. 123, ал. 2, т. 2.
(2) Лицата, между които се прави очна ставка, преди разпита се запитват познават ли се и в какви отношения се намират помежду си.
(3) С разрешение на съответния орган лицата, между които се прави очна ставка, могат да си задават въпроси.
(4) Алинеи 1 - 3 се прилагат и при съществено противоречие между показанията на свидетелите, освен в случаите по чл. 123, ал. 2, т. 2.
НПК - Глава четиринадесета. СПОСОБИ НА ДОКАЗВАНЕ
Раздел VII. Разпознаване на лица и предмети
Основание и цел на разпознаването
Чл. 169. (1) Разпознаване се извършва, когато за изясняване на обстоятелствата по делото е необходимо да се потвърди идентичността на лица и предмети.
(2) Органите на досъдебното производство, а в съдебното производство - съдът, който разглежда делото, предлагат на обвиняемия или свидетеля да разпознае лица или предмети.
Разпит преди разпознаването
Чл. 170. Непосредствено преди да се извърши разпознаването, обвиняемият и свидетелите се разпитват дали познават лицето или предмета, които предстои да разпознаят; за особеностите, по които могат да ги разпознаят; за обстоятелствата, при които са наблюдавали лицата или предметите; както и за състоянието, в което са се намирали при възприемането на лицето или предмета, подлежащи на разпознаване.
Ред за извършване на разпознаването
Чл. 171. (1) Разпознаването се извършва в присъствието на поемни лица, освен когато се прави в съдебно заседание.
(2) Лицето се представя за разпознаване заедно с три или повече лица, сходни с него по външност, като се вземат мерки то да не осъществи предварително пряк контакт с разпознаващия.
(3) По преценка на органа, извършващ разпознаването, то може да се проведе така, че разпознаващото лице да не се срещне непосредствено с разпознаваното лице. Свидетел с тайна самоличност може да участва в разпознаване само като разпознаващо лице.
(4) Когато не е възможно да се покаже самото лице, показва се негова снимка заедно със снимките на три или повече лица, сходни с него по външност.
(5) Предметите се представят за разпознаване заедно с три или повече еднородни предмети.
(6) Когато няколко обвиняеми или свидетели трябва да извършат разпознаване на лица или предмети, те се показват поотделно на всяко от разпознаващите лица, като се вземат мерки разпознаващите лица да не осъществят пряк контакт помежду си. Едновременно разпознаване от няколко лица е недопустимо.
(7) На обвиняемия или свидетеля се предлага да посочи лицето или предмета, до който се отнасят дадените от него обяснения или показания, и да обясни по какво ги е разпознал.
П.П. Призоваваният в качеството на свидетел, от утре - може да бъде вече обвиняем.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
- georgiev_sfbg
- Активен потребител
- Мнения: 1147
- Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26
3 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта