начало

Българският конституционен ред и проблемът за „алтернативните православни общности“ Българският конституционен ред и проблемът за „алтернативните православни общности“

Протокол за претърсване и изземване?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Протокол за претърсване и изземване?

Мнениеот mialore » 21 Дек 2007, 11:29

Колеги, малко съм се отдалечила от наказателното право, но се сблъсках с нещо, което ме озадачи и си мисля, че е процесуално нарушение - извършено е претърсване и изземване преди образуване на нак. производство от лице, което след това започва води дознанието по делото.Това не е ли основание за отвод?И въобще има ли стойност такъв протокол за претърсване и изземване?Благодаря ви предварително
mialore
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 13 Мар 2007, 15:16

Мнениеот octavius » 21 Дек 2007, 12:44

Образуване на досъдебното производство

Чл. 212. (1) Досъдебното производство се образува с постановление на прокурора.
(2) Досъдебното производство се счита за образувано със съставянето на акта за първото действие по разследването, когато се извършва оглед на местопроизшествието и свързаните с него претърсване и изземване и разпит на очевидци, ако незабавното им извършване е единствената възможност за събиране и запазване на доказателства.
(3) Разследващият орган, извършил действието по ал. 2, уведомява прокурора незабавно, но не по-късно от 24 часа.
--------------------
Органи, които вземат решение за претърсването и изземването

Чл. 161. (1) В досъдебното производство претърсване и изземване се извършват с разрешение на съдия от съответния първоинстанционен съд или от първоинстанционния съд, в района на който се извършва действието, по искане на прокурора.
(2) В неотложни случаи, когато това е единствена възможност за събиране и запазване на доказателствата, органите на досъдебното производство могат да извършат претърсване и изземване и без разрешението по ал. 1, като протоколът за извършеното действие по разследването се представя от наблюдаващия прокурор за одобряване от съдията незабавно, но не по-късно от 24 часа.
(3) В съдебното производство претърсване и изземване се извършват по решение на съда, който разглежда делото.
octavius
Потребител
 
Мнения: 169
Регистриран на: 09 Ное 2002, 21:26

Мнениеот dinev » 21 Дек 2007, 20:55

Колега, ама Вие май доста сте се отдалечили......
Blessings upon the throne of tyranny
dinev
Потребител
 
Мнения: 472
Регистриран на: 17 Май 2002, 22:59

Мнениеот T.A.R.A. » 26 Дек 2007, 17:25

Колегата правилно ви е цитирал НПК.Когато се налага да бъде извършено претърсване и изземване, поради неотложност на случая, това е и първото действие, с което започва нак.производство.Протокола подлежи на одобрение от съда.Колкото до това, че същият дознател извършва останалите действия по разследването - обикновено така се получава, защото той е най-запознат със случая, а и много често останалите действия се извършват непосредствено след това.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 42 госта


cron