andy70 написа:Георгиев, май не си запознат, че има два вида сключване на споразумение. Едното е в Досъдебното производство, а другото е в съдебна фаза. При сключване на споразумение в ДП то се сключва между прокурора и защитата. При договаряне на условията не се допуска обвиняемия. Сред като е изготвено той само се подписва, че е съгласен. Втория вид - в съдебна фаза - тогава се иска съгласието на всички.
Без коментар на "без коментар-а"!
...Ооо, Манмохан Сингх! Къде се загуби? Започнаха да ми липсват юридическите ти творения, "бисери" и "мисли"!
...Хайде сега чети, "размишлявай" и се Учи, моето момче!:...г-н "юристе", в поста си, се постарах да се изразя на кратко и на разбираем език, отговаряйки на питащия, имайки предвид, че не е юрист. ...Но към теб, ще е редно, да подходим по друг начин! И във връзка с което, бих желал, да ти задам следното ПИТАНЕ:
- Защо и как реши, че в ДП, "при договаряне на условията
не се допуска обвиняемия"?
...Човек без необходимото юрид.образование, четейки поста ти, би останал с впечатлението, че сключването на Споразумение в ДП, е едва ли не някакъв друг "вид животно", при който не се изисква одобрението на ПИС! - Но това, не е така! - Споразумението се внася от прокурора в съответния първоинстанционен съд незабавно след изготвянето му заедно с делото. Съдът от своя страна, може и има право, да не одобри Споразумението, сключено в ДП!
Особен интерес за мен също така, би представлявал отговора ти, на следния въпрос:
Как тълкуваш Чл.384, ал.(3) - НПК? Какво разбираш под "страна" по НОХД (НЧХД)? - ...ще ти подскажа малко:
Страни по НОХД, са: прокурорът, подсъдимия, защитника, частния обвинител, гражданския ищец и гражданския ответник! (...вероятно, вече ти се "прояснява", защо законодателят, е посочил в Чл.384, ал.(3), че: "в този случай споразумението
се одобрява само
след съгласието на всички страни.") Именно това е разликата по същество, между Споразумението - сключено в ДП и това в СП! ...Но видно от мнението ти, явно според теб, страна по НОХД, е и Съда?!
..."Размислите ти" по темата, навяват съмнения, че бъркаш и Спогодба - по ГПК, със Споразумение - по НПК! ...Въобще, пълна каша, ти е в главицата!
...И ти, май си чел НПК и НК - "на плажа" и "на бързо"?!
НПК
Глава двадесет и девета.
РЕШАВАНЕ НА ДЕЛОТО СЪС СПОРАЗУМЕНИЕ
Споразумение за решаване на делото в досъдебното производство
Чл. 381. (1) След приключване на разследването по предложение на прокурора или на защитника може да бъде изготвено споразумение между тях за решаване на делото. Когато обвиняемият не е упълномощил защитник, по искане на прокурора съдия от съответния първоинстанционен съд му назначава защитник, с когото прокурорът обсъжда споразумението.
(6) Споразумението се подписва от прокурора и защитника. Обвиняемият подписва споразумението, ако е съгласен с него, след като декларира, че се отказва от съдебно разглеждане на делото по общия ред.
Произнасяне по споразумението от съда
Чл. 382. (1) Споразумението се внася от прокурора в съответния първоинстанционен съд незабавно след изготвянето му заедно с делото.
(3) В съдебното заседание участват прокурорът, защитникът и обвиняемият.
(4) Съдът запитва обвиняемия разбира ли обвинението, признава ли се за виновен, разбира ли последиците от споразумението, съгласен ли е с тях и доброволно ли е подписал споразумението.
(5) Съдът може да предлага промени в споразумението, които се обсъждат с прокурора и защитника. Последен се изслушва обвиняемият.
(6) В съдебния протокол се вписва съдържанието на окончателното споразумение, което се подписва от прокурора, защитника и обвиняемия.
(7) Съдът одобрява споразумението, когато не противоречи на закона и морала.
(8) Когато съдът не одобри споразумението, той връща делото на прокурора. В този случай самопризнанието на обвиняемия, направено по реда на ал. 4, няма доказателствена стойност.
Споразумение за решаване на делото в съдебното производство
Чл. 384. (1) При условията и по реда на тази глава първоинстанционният съд може да одобри споразумение за решаване на делото, постигнато след образуване на съдебното производство, но преди приключване на съдебното следствие.
(2) Съдът назначава защитник на подсъдимия, когато той сам не е упълномощил.
(3) В този случай споразумението се одобрява само след съгласието на всички страни.