1968 написа:Проблем за ново групиране ще е в казуса да се приеме, че има ново осъждане, понеже замяната е постановена по присъда, която вече е групирана, само е променен вида на наказанието.Ама ще се мисли.
Като че ли наистина е така.Точно затова трябва да се изясни най-напред кое от двете определения е влязло в сила по-напред.От това нещо ще зависи и разрешението на конкретния въпрос.Две различни разрешения се налагат обаче при такова положение.
Лесно ми е на мене,като има написано по въпроса толкова много и подробно до тук.Но ето че това,което сочи колегата накрая,пак поставя нещата в изходна позиция.Замяната е постановена по присъда,която вече е групирана.Ако разглеждаме този случай,то излиза че няма как съдът по замяната да заменя наказание,което вече
няма свое самостоятелно съществуване като такова.
По силата на влезлия в сила акт,с който се кумулират двете пробации,
престава да съществува възможността по наложената пробация,която не е изпълнявана,да се замени с Л.С.
Вярно е че в крайна сметка се кумулират не присъди,а наказания, и става интересно ако
съдът по кумулацията определи за изтърпяване по-тежката пробация,като тя в случая се окаже именно онази,която ще се заменя с Л.С.Дори така да би било,не може да имаме т. нар. "ново осъждане" именно заради това,че заменяваната пробация вече не съществува като самостоятелно наказания,тя няма собствено битие,макар и в последна сметка съдът именно това наказание да е наложил при групирането.
Случаят обаче е в смисъл,че по-късната пробация е по-голяма по размер,както разглежда "Портокал" и това води до въпрос за по-тежко наказание Л.С при замяната.
Съдът по кумулацията не може да кумулира още веднъж поради т. нар. ново осъждане",не защото такова не може да се приеме "по принцип", а заради това,че няма основание за него,няма ги условията за замяната от "заменящия съд",без значение дали това е въззивен,пред който делото е висящо или си е ПИС,който още не е решил спора по замяната.Щом имаме вече влязла в сила кумулация,не може "висящото заменяне" да приключи законосъобразно.
Въпросът всъщност е какъв е порока на този акт,какво съществуване има той и как ще бъде определено адекватното наказание Л.С.,следващо се като резултат на замяната на вече определената по-голяма пробация,след кумулирането.Така или инаме имаме акт,който е законен-по кумулацията,и един - незаконен-по замяната.Според мен този акт е нищожен,тъй като е заменено наказание,което вече не съществува към момента на постановяване на решението,не е налице предмета на спора,няма какво да се заменя.Може би смъртна присъда или задължително заселмане или попр.труд да се наложи на някого или пък 2мес.Л.С. при минимум 3.Навсякъде-нищожност.Затова не е нужно и изрично атакуване на този акт.Ако е само незаконосъобразен(вкл. и процесуално) въпросът е по-сложен,но смятям че е нищожен.
От това следва,че се налага като извод
възможността за нова процедура по замяна на "общата",по-тежка пробация,резултат от прилагането на чл.24НК,с Л.С.
В другия случай,ако съдът по замяната е постановил акт,
влязъл в сила,преди този по кумулацията,то именно последният е незаконен,но в случая тай страда от същия порок
-нищожност,поради същите причини,които посочих по-горе.Не е възможно да се определя общо наказание по чл.24,когато наказание "пробация" по предходно осъждане
вече нямаме,то престава да съществува,а вместо него е постановено друго-
лишаване от свобода.Това,което ще се групира е пробация с лишаване от свобода,щом замяната е в сила.
Наистина тук това "ново осъждане" "би свършило работа",тъй като би било достатъчно да се постанови нов акт за кумулиране на Л.С.с последната пробация,а място за притеснение относно битието на постановлението за кумулиране на двете пробации няма ,доколкото то е нищожно.Не е нужно нито да се отменя,изменя и т.н. с новото определение по определяне на по-тежкото наказание,а именно Л.С.
Това е мое мнение,може да продължава да се мисли.Но и при изтъкнатото разбиране за "новото осъждане",което,като основание за ново кумулиране,надали нещо повече може да се измисли,но не е изключено.Моето мнение е за наличието на нищожност,тя решава въпроса.