начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

чл. 313 НК и декларация по Наредба

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл. 313 НК и декларация по Наредба

Мнениеот prim444 » 01 Дек 2011, 21:54

Здравейте.

Съгласно чл. 140, ал.2 ЗДвП Условията и редът за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, се определя с наредба на министъра на вътрешните работи, съгласувано с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на отбраната.


НАРЕДБА№ I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРАЦИЯТА, ОТЧЕТА, ПУСКАНЕТО В ДВИЖЕНИЕ И
СПИРАНЕТО ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И НА РЕМАРКЕТАТА, ТЕГЛЕНИ ОТ
ТЯХ
Чл. 12а. (Нов - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) (1) За първоначална регистрация на превозно средство с регистрация в държава - членка на ЕС или на ЕИП, собственикът представя
..............................................................................
6. декларация за придобиване на собствеността (приложение № 2);

По въпроса дали подаването на такава декларация с невярно съдържание е съставомерно по чл.313 НК е налице противоречива практика на Окръжните съдилища, респективно в съответните съдебни райони.
Считащите,че е несъставомерно, сочат че тази декларация не е предвидена в Закон, а в Наредба.
Считащите, че е съставомерно, сочат че закона изрично предвижда издаването на процесната наредба, която от своя страна предвижда подаването на декларация.
Ако някой по въпроса има практика на ВКС, моля да помогне.
Благодаря.
prim444
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 24 Мар 2011, 14:31

Re: чл. 313 НК и декларация по Наредба

Мнениеот lexy21 » 01 Дек 2011, 23:00

ТР № 56 ОТ 20.12.1986 Г. ПО Н. Д. № 29/1986 Г., ОСНК НА ВС
От друга страна, отговорността по чл. 313 НК винаги предполага задължение за деклариране установени със закон, указ или постановление на министерския съвет, а не и с наредба на отделно министерство.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: чл. 313 НК и декларация по Наредба

Мнениеот reg_reg1 » 02 Дек 2011, 17:35

Р Е Ш Е Н И Е
№ 253
гр. София, 07 юли 2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на единадесети май две хиляди и единадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: САВКА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КЪНЧЕВА
БИЛЯНА ЧОЧЕВА

при участието на секретаря Кристина Павлова
и в присъствието на прокурора Петя Маринова
изслуша докладваното от председателя (съдията) Савка Стоянова
дело № 1379/ 2011 година

Производството е образувано по повод касационна жалба от подсъдимия П. Р. Т. против въззивно решение № 11 от 28.02.2011г. постановено по в.н.о.х.д.№ 6/ 2011г. на Военно- апелативен съд София.
В жалбата се правят доводи за допуснати нарушение на закона, съществени нарушения на процесуалните правила и явна несправедливост на наказанието- касационни основания по чл.348, ал.1, т.1, 2 и 3 от НПК, които се поддържат и в съдебното заседание.
Прокурорът при Върховната касационна прокуратура изразява становище, че жалбата е частично основателна.Налице е допуснато нарушение на закона, както и явна несправедливост на наказанието, които нарушения предлага да бъдат отстранени или чрез връщане на делото за ново разглеждане, или преквалифициране на деянието и намаляване размера на наказанието.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като прецени доводите на страните и провери въззивното решение в пределите по чл.347, ал.1 от НПК намери за установено следното:
Военно- апелативният съд с Решение № 11 от 28.02.2011г. по в.н.о.х.д.№ 6/ 2011г. е изменил присъда № 28 от 15.12.2010г. постановена по н.о.х.д.№ 632/2010г. на Пловдивския военен съд в частта, в която подсъдимият П. Р. Т. е признат за виновен да е потвърдил неистина в две писмени молби- декларации от 03.06.2008г., подадени до жилищната комисия на под.32040 К., както и да е извършил продължавано престъпление, като го признал за невинен и оправдал в тази част на обвинението му по чл.313, ал.1, алт.1 вр. чл. 26, ал.1 от НК.
В останалата част присъдата е потвърдена.С нея подсъдимият е признат за виновен в това, че на 03.06.2008г. в под.32040 – К. , съставил неистински частен документ- договор за наем на жилище между него и гр.л.П. В. за жилището й в [населено място], като положил вместо нея подпис в графа „наемодател” , както и съставил разписки за наем от 08.07.2008г. и 05.08.2008г., като положил вместо нея подпис в графа „получил сумата” и ги употребил, като ги представил на командира на под.—К., за да докаже, че съществуват наемни отношения между него и гр.л.П. В., поради което и на основание чл.309 ал.1 вр. с чл.55, ал.1 т.1 б.”б” от НК е осъден на „ пробация” със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от шест месеца и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от шест месеца.Подсъдимят е признат за виновен и за това, че на 03.06.2008г. в под.- К. пред командира на поделението, потвърдил неистина в писмена молба- декларация, подадена от него съгласно „Наредба за отдаване под наем и за разпореждане с имоти от ведомствения жилищен фонд на Министерството на отбраната и за изплащане на компенсационни суми на кадровите военнослужащи, които живеят при условията на свободно договаряне „ за удостоверяване на истинността на някои обстоятелства, поради което и на основание чл.313, ал.1, алт.1, вр. чл. 55, ал.1, т.1 ,б.”б” от НК е осъден на „пробация” със следните пробационни мерки- „ задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от седем месеца и „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от седем месеца.
На основание чл.23, ал.1 от НК на подсъдимия е определено общо наказание по- тежкото измежду наложените.
Съображенията, изложени в подкрепа на довода за допуснато нарушение на закона са в няколко посоки- твърди се, че не се касае до извършени две престъпления –по чл.309, ал.1 от НК и по чл.313, ал.1 от НК, а до престъпление по чл.212, ал.6 НК , както и че не били налице субективните признаци на чл.309, ал.1 от НК, поради наличието на упълномощаване от страна на наемодателя за подписване на инкриминирания договор, че евентуално деянието представлява „маловажен” случай , а по отношение на чл.313, ал.1 от НК се сочат предпоставките на чл.9, ал.2 от НК.
Всички тези възражения са били правени и пред въззивния съд, който в съответствие с правомощията и задълженията си ги е разгледал и е дал конкретен, обоснован отговор защо не ги възприема.
Изводите на въззивния съд изцяло се споделят от настоящия състав.При разглеждането на делото и от двете съдебни инстанции са събрани всички възможни доказателства, свързани с изясняване на фактите и обстоятелствата, включени в предмета на доказване.По същество с възраженията си подсъдимият не оспорва фактическите положения на съда, като основно възразява по наличието на субективните признаци на деянията, както и на тези, относими при решаването на въпроса за наличието на предпоставките по чл.9, ал.2 от НК.Няма никакво съмнение, че подсъдимият е съставил неистински частен документ- договор за наем от 03.06.2008г. както и че като „наемодател” договора е подписан от подсъдимия.Без значение за съставомерността на деянието е дали действителния наемодател е знаел за това обстоятелство или не.Обект на защита с документните престъпления са обществените отношения, свързани с правилния документооборот и подсъдимият е знаел за забраната да се издава документ от чуждо име и въпреки това е изготвил инкриминирания договор, както и двете разписки, с които се доказва, че наемодателката П. В., страна по наемния договор е получила от подсъдимия наемната цена,макар това да не е вярно.
Изяснени са и обстоятелствата по съставянето на молбата- декларация от 03.06.2008г. по силата на чл.57, ал.1 от Наредбата за отдаване под наем и за разпореждане с имоти от ведомствения жилищен фонд на Министерството на отбраната, която подсъдимият е представил пред командира на поделението.Безспорно е, че отразените в нея обстоятелства, че подсъдимият живее на свободен наем в жилище с наемодател П. В. обективно не отговаря на фактическото положение, като правилно съдът е посочил, че причините, поради които той не могъл да представи съответните документи, отразяващи правилно реалното положение, са неотносими към съставомерността на деянието.При правилно изяснените фактически положения съдът не е допуснал нарушение на материалния закон.Налице са както обективните, така и субективни признаци на чл.309, ал.1 от НК и ч.313, ал.1 от НК, поради което и обосновано не е прието, че се касае до „маловажен случай” на престъпление по чл.309, ал.3 от НК, както и че поради малозначителност деянието по чл.313, ал.1 от НК не е общественоопасно и следва да се приложи разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК.Всички изложени от въззивния съд съображения по тези въпроси изцяло се споделят от настоящия състав, поради което и не следва да се повтарят.Не са налице никакви други обстоятелства, които да не са преценявани и да имат отношение за решаване на тези въпроси.
Доводът за явна несправедливост на наказанията е неоснователен.
За наличието на това касационно основание в жалбата не са изложени никакви конкретни съображения и това прави невъзможно даването на ясен отговор.Съставът обаче не може да не посочи, че поначало при решаване на въпроса за справедливото и съответно на извършеното наказание съдът е приел наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, поради което и определените наказания са при условията на чл.55 от НК.Наказанието „пробация” е в минималния, допустим от закона размер и с приложение само на първите две- задължителни по закон, пробационни мерки, поради което и място за намаляване на наказанието няма.То не е явно несправедливо по смисъла на чл.348, ал.5, т., от НПК.
Поради изложените съображение и след като не констатира нарушения, даващи основание за отмяна или изменяване на обжалваното решение ,настоящият състав намери, че то следва да се остави в сила.
Водим от гореизложеното и на основание чл.354,ал.1,т.1 НПК Върховният касационен съд,второ наказателно отделение
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 11 от 28.02.2011г. постановено по в.н.о.х.д.№ 6/ 2011г. по описа на Военно апелативен съд гр. София.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
reg_reg1
Потребител
 
Мнения: 101
Регистриран на: 17 Яну 2011, 22:38

Re: чл. 313 НК и декларация по Наредба

Мнениеот Гост. » 02 Дек 2011, 22:38

lexy21 написа:ТР № 56 ОТ 20.12.1986 Г. ПО Н. Д. № 29/1986 Г., ОСНК НА ВС
От друга страна, отговорността по чл. 313 НК винаги предполага задължение за деклариране установени със закон, указ или постановление на министерския съвет, а не и с наредба на отделно министерство.

:D И аз благодаря, Лекси - въпреки знанието за съществуване на ТР по въпроса, тези дни щях да отделя време да го открия, но ти ми спести усилието.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron