начало

ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“ ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“

Изтичане на давност на присъда, моля пояснете

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изтичане на давност на присъда, моля пояснете

Мнениеот calixto » 20 Авг 2013, 15:35

Здравейте! Имам познат който през януари 2011 бе осъден на 6 месеца условно за кражба с изпитателен срок от 3 години. През 2013 бе осъден за измама на 1 година лишаване от свобода. Тази присъда той обжалва безрезултатно, като същата бе потвърдена на втора инстанция, без право на обжалване на13.05.2013. В момента се намира извън пределите на републиката. Искам да ви попитам кога може да се върне у нас без риск да изтърпи присъдата? Аз се поинтересувах и открих това:

"Чл. 82. (1) Наложеното наказание не се изпълнява, когато са изтекли:
1. (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) двадесет години, ако наказанието е доживотен затвор без замяна или доживотен затвор;
2. петнадесет години, ако наказанието е лишаване от свобода повече от десет години;
3. десет години, ако наказанието е лишаване от свобода от три до десет години;
4. пет години, ако наказанието е лишаване от свобода по-малко от три години, и
5. две години за всички останали случаи.
(2) Давността за изпълнение на наказанието започва да тече от деня, когато присъдата е влязла в сила, а по отношение на наказанието, чието изпълнение е било отложено съгласно чл. 66 - от влизане в сила на присъдата или определението по чл. 68.
(3) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо осъдения за изпълнение на присъдата. След свършване на действието, с което се прекъсва давността, започва да тече нова давност.
(4) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказанието не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в алинея 1.
(5) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й е образувано изпълнително производство. "

Моля пояснете ми как да разбирам алинея "5. две години за всички останали случаи.", както и "(4) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказанието не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в алинея 1."? Би ли могъл някой да ми обясни, имайки предвид че нямам юридическо образование, кога може даденото лице да се завърне в държавата без да се налага да изтърпява постановеното му наказание.
Благодаря ви!
calixto
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Авг 2013, 14:17

Re: Изтичане на давност на присъда, моля пояснете

Мнениеот TheOldMan » 20 Авг 2013, 19:49

Според мен 2 години е ако не е наложено ефективно наказание "лишаване от свобода". Примерно ... някаква условна присъда.
Но ако приятеля ви си мисли че след 5 години (или по-скоро 7 години и 6 месеца, щото все някой за 5 години ще се е присетил за него и ще е "развалил далаверата", прекъсвайки срока на давността) като прекрачи границата никой нищо няма да го пита - да забрави. Ще го приберат, после от ареста ще трябва да изпише кофа мастило за да се задейства процедурата по "изтичане на давност".
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1647
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Изтичане на давност на присъда, моля пояснете

Мнениеот calixto » 20 Авг 2013, 21:19

Благодаря за мнението ви. Какво имате предвид под "щото все някой за 5 години ще се е присетил за него и ще е "развалил далаверата", прекъсвайки срока на давността". Как някой ще прекъсне срока на давността? Нали той се опраделя от НК, или се лъжа? Ако може, разяснете. Кой, някой, може да се е присетил? Полиция, прокуратура или някаква процедура имате предвид?
calixto
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Авг 2013, 14:17


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта


cron