начало

Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД

telesna povreda

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


telesna povreda

Мнениеот neda » 16 Апр 2003, 17:37

V rezultat na fizi4esko nasilie e pri4inena telesna povredaq za koqto e izdadena sadebno-medicinska expertizaq koqto potarpev6ata e prilojila kam jalbata si do policiqta. V posledstvie potarpev6ata i pri4initelq na tel.povreda sa postignali ustno sporazumenie, sre6tu predostaveno obez6tetenie ot izvar6itelq na deqnieto potarpev6ata da ottegli jalbata si.
Kak moje da se prekrati policeiskoto proizvodstvo?Organite na policiqta sa spomenali za pismeno sporazumenie mejdu stranite, 4rez koeto tova moje da stane, ako e taka kak to4no trqbva da se oformi to.Kakvi drugi deistviq i ot kogo trqbva da se predpriemat, ako sa neobhodimi takiva?
Predvaritelno Vi blagodarq za pomo6ta!
$estit praznik na vsi4ki iuristi!!!
neda
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Мар 2004, 10:15

Re: telesna povreda

Мнениеот bgjurist » 17 Апр 2003, 11:19

Редът на оформяне на това споразумение е уреден в НПК.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: telesna povreda

Мнениеот dinev » 18 Апр 2003, 22:11

След като прокурора внесе обвинителния акт, адвоката на подсъдимия може да му представи проекто - споразумение, в което ясно да са описани въпросите, дали деянието е извършено от подсъдимия, какво да бъде наказанието му, виновен ли е в извършеното престъпление ( цитирам Ви по памет, тъй като НПК не е пред мен ). След като прокурора, адвоката и обвиняемия го подпишат, споразумението се прилага към делото, и на първото съдебно заседание съдията го взема в предвид, но при нужда може да внесе изменения. Но представи ли се документ относно наличието на обезвреда за причинената телесна повреда, то според мен възможността за предявяването на граждански иск в наказателното производство отпада.
dinev
Потребител
 
Мнения: 472
Регистриран на: 17 Май 2002, 22:59

Re: telesna povreda

Мнениеот kolega » 19 Апр 2003, 00:53

sporazumenie moge da se postigne i predi prokurora da vnese obvinitelniat akt v sada - vmesto nego toi vnasia postignatoto sporazumenie. Sada go gleda v 7-14 dneven srok.
kolega
 

Re: telesna povreda

Мнениеот remo » 19 Апр 2003, 02:49

Уважаема Неда,

благодаря за пожеланията по случай празника! Желая всичко най-добро и на Вас.

Като за начало, пострадалата най-вероятно е приложила медицинско удостоверение от Съдебна медицина, а не съдебно-медицинска експертиза, което е нещо доста по-различно. Във всички случаи, обаче, вносителката на жалбата не би могла да "изтегли" обратно жалбата си. Това е допустимо в гражданското, но не и в наказателното производство, което веднъж инициирано, може да се прекрати само по строго регламентиран в НПК ред.
Допустимо е прекратяване на наказателното производство със споразумение - Глава 20 НПК - чл.414ж и следващите. Тъй като интереса от него е главно на извършителя на деянието, то обикновено се изготвя от неговият адвокат. Посъветвайте пострадалата, преди да подпише споразумението, да се посъветва с компетентен юрист. Успех! ;-))))
remo
 

Re: telesna povreda

Мнениеот Кларк Кент » 19 Апр 2003, 13:23

Само като допълнение към казаното от remo- доколкото разбирам пострадалият от престъплението не желае да се води наказателно производство против извършителя на деянието. Това е възможно само, ако телесната повреда е лека или пък средна, но от категорията на посочените в особената разпоредба на чл.161 НК, за които наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалия. Тъй като Вие пишете, че пострадалият е внесъл жалба в полицията, но не пишете дали е образувано наказателно производство, разпитван ли е пострадалият от престъплението, като свидетел по съответният процесуален ред на НПК, то не може да ви се даде и по-конкретен отговор.Ако пострадалия си промени показанията ще носи наказателна отговорност за набедяване, поради което не е възможно "оттегляне" на жалбата по този ред. А за споразумението описано по- горе трябва да знаете, че последиците от него са равносилни на осъждането на дееца, с тази разлика, че прокурора и неговата защита се споразумяват за вида и размера на наказанието, което следва да се наложи.
Кларк Кент
 

Re: telesna povreda

Мнениеот tenti » 20 Апр 2003, 11:21

Ne e yto4neno ot kakvo deanie e povredata.

Ako e ot patno-transportno proizshestvie ima vazmignost v niakoi slu4si po molba na postrafalis nakazatelnoto proizvodstvo da se prekrati. Govorete s negovia/vashiat advokat ili dai pove4e informacia
tenti
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Мар 2003, 15:27

Re: telesna povreda

Мнениеот neda » 23 Апр 2003, 17:10

Благодаря на всички за оказаното съдействие! Вече разполагам със съдебномедицинското удостоверение( remo - прав сте), от което е видно , че телесната повреда е в резултат от нанесен побой, който е причинил разсторойство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК( това е в отговор на поставения въпрос за естеството на деянието).
Искам да разбера имали вариян, чрез който производството да се прекрати на тази фаза - дознание и да не се стига до гледане пред съд!
Благодаря Ви за съветите!
neda
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Мар 2004, 10:15

Re: telesna povreda

Мнениеот neda » 23 Апр 2003, 17:18

Още информация - снети са обясненията както на пострадалата, така и на извършителя на побоя и свидетелите на същия.Пострадалата няма информация на какъв етап е производството,неговия номер...Разпитите са проведени от местния полицаи(на селото, където е станал инцидента).Други действия не са предприемани или поне за такива не е информирана пострадалата.
Благодаря Ви още веднъж за съдействието!
neda
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Мар 2004, 10:15

Re: telesna povreda

Мнениеот tenti » 24 Апр 2003, 19:05

това престъпление се преследва по тъжба на пострадалия и се прекратява с оттегляне на същата от пострадалия
tenti
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Мар 2003, 15:27

Re: telesna povreda

Мнениеот dora55 » 30 Апр 2003, 16:58

Щеше да е най-ефективно да се обърнете с този въпрос към районен прокурор.
dora55
 

Re: telesna povreda

Мнениеот batko » 02 Юни 2003, 00:03

Няма за какво да се безпокоите. Щом като причинената телесна повреда е лека /по чл. 130 от НК/ то не би следвало да се образува досъдебно производство срещу извършителя. В този случай прокуратурата ще прекрати преписката с постановление за отказ да се образува досъдебно производство. Ако такова производство е образувано то тогава постановлението ще е за прекратяване на досъдебно производство.
batko
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 01 Апр 2003, 12:04


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron