Здравейте отново,
Уважаеми
teogeo, Да опитвам да споря с Вас е твърде неловко за мен…, все едно да дрънкам на кухарка пред Джими Хендрикс!? Предварително Ви моля да ме извините за долното – уважавам Ви! Но и не мога да се съглася напълно с Вас! Както и с обвинението Ви към мен, че говоря (пиша) безсмислици!: Ще изложа аргументи по реда на написаното от Вас, както и развоя (твърденията на питащия) в темата.:
Приел сте твърде буквално написаното от мен, а и не сте ме разбрал. Категорично не споделям изразеното Ви становище, което гласи:
„В наказателния процес няма такова понятие като "доказателствена сила"
Такова понятие е налично! Достатъчно е да открехнете процесуалния закон и ще го откриете (повтаря се 8-9 пъти). Ще вметна, че изразът може да се открие и в текст от НПК, който е в относителна релация с темата – чл. 177. Разбира се приемам укорът Ви към мен за неправилна употреба на израза, ако съм употребил същия не на място! Но на този етап не съм навлязъл в дълбините на нак. процес, колкото и да съм нетърпелив да го сторя – предстои ми!
По отношение на камерите и записите:
В предходния ми пост, който сочите като опорочен - безсмислица написах следното:
„Нали се сещате, че записите от камерите нямат особена доказателствена сила когато не са придружени и от звуков файл?”
Е, нека поразсъждаваме! За да бъдат ценени като доказателствени средства записите, следва да са направени по реда на НПК или ЗСРС, в случай че са от източник от частен характер, то би следвало да са обект на видео-техническа експертиза и т.н. Но не това е от значение в настоящата тема. От значение е, каква доказателствена стойност биха имали данните (записите) от тези камери, ако видеозаписите не са придружени от
звук?!?
Моето лично мнение – ами, никаква! Какво ще види съдията при едно дело за каквото е питането в темата?: Ще види как една жена снима (дори не се знае дали снима, защото държи изправен телефон в ръка…) Та стои си тя с телефон в ръка, насочен в посока, от която идва питащият, който на свой ред също вади телефон, приближава се към „снимащата” и ѝ
казва нещо… Ето тук в това „
нещо” е разковничето! Защото, ако го няма записано като звук, то в съдебна зала ще е дума срещу дума. Едната страна ще сочи, че е казал - "
Виж каква хубава снимка ти направих”, а другата страна ще твърди, че е заплашвана с думи, които са ѝ дали основателен повод да се чувства застрашена, поради което се е защитила посредством спрея. Да, ще има запис, но никой няма да знае, какво е провокирало употребата на спрея… едно подобно дело е обречено, -почти…!