начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

как да защитим съдружник в гражданско дружество

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


как да защитим съдружник в гражданско дружество

Мнениеот павлов » 15 Май 2003, 06:09

Учредено е гражданско дружество с договор с нот. заверка на подписите. С договора единият от съдружниците е упълномощен да води дружествените работи чрез фирмата си(ЕТ). Същият съдружник е внесъл аз общо ползване катер, аостаналите двама-пари. В договора има клауза, че при прекратяване на дружеството първият съдружник се задължава да върне парите на останалите двама. Понастоящем собственикът на катера извършва дейност с него, но не плаща нищо на съдружиците си. Те обаче нае искат да прекратят дружеството. Аковэемат решение на общо събрание дейността с катера да се извършва от тях, и установят фактическа власт върху него против волята на собственика, ще извършат ли самоуправство?
От друга страна, ако прекратят дружеството, биха ли могли да осъдят съдружника си за лошото управление на дружеството? Биха ли могли да претендират пропуснати ползи, по-големи от лихвата върху дадените пари, ако успеят да докажат, че катера е носел по-голяма печалба?
При поискването на парите след прекратяване на дружеството, досега управляващият може ли дапротивопостави възражение, че не им дължи нищо, защото дружествените работи са на загуба?
павлов
 

Re: как да защитим съдружник в гражданско дружество

Мнениеот radi » 15 Май 2003, 10:00

Според мен не би имало самоуправство , щом имаме валидно решение на общото събрание. Но пък Вие имате възможност да оспорвате тази валидност с иск по чл.74 ТЗ пред ОС по седалището на ТД . На осаналите въпроси отговорът хипотетично е положителен, но има редица фактори които имат решаваща роля.
radi
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 25 Апр 2003, 15:42

Re: как да защитим съдружник в гражданско дружество

Мнениеот bgjurist » 27 Май 2003, 17:02

Не става дума за самоуправство, а за решение на Общото събрание. Що се отнася до другите въпроси, хипотетично биха могли да го направят, но ще трябва да доказват лошото му управление. Хипотезата допълнително се усложнява от факта, че гражданското дружество не е ю.л. Да не забравяме и възможността на човека с катера да се оттегли от дружеството. Би могло да се помисли и за по-ефективно учредяване - например, като консорциум по ТЗ.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 27 госта


cron