Над 1 млн. души у нас сериозно употребяват психо-активни вещества
Над 1 млн. души у нас сериозно употребяват психо-активни вещества. Това съобщи на пресконференция д-р Александър Канчелов, ръководител на Клиника за лечение на зависимости и алкохолни проблеми в България "Канчелов”. Според Канчелов, хероиново зависими у нас са нас 30 000 души. Повечето са млади хора на възраст между 18 и 25 години, които приемат наркотика интервенозно, а над 70 % от тях, са заразени с вируса на хепатит С. Страдащите от алкохолна зависимост у нас са над 350 000.
Проблеми при употребата на алкохол имат над 30 % от мъжете и 20 % от жените в България. По думите на Канчелов, около всеки зависим човек страдат сериозно поне 5-8 близки. Но освен заплахата за живота на зависимия, се пораждат и вторични здравни проблеми – заразяване с хронични заболявания като хепатит С, преждевременна смърт в млада възраст. ...
Съвременната концепция разглежда зависимостта като мозъчно заболяване, причинено от въздействието на психо-активни вещества. Болестта се проявява като загуба на волеви контрол, вътрешно желание за употребата на веществото и др. ...
22.03.2009
http://www.dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=272695
Докато за био-химическата зависимост от никотина и съответните последствия от тютюнопушенето не зная дали и какво има повече да се говори.
Става въпрос, че на най-високо равнище - веднъж международно, а след това и национално - както се оказва, няма експертна воля да се признае официално легализираното разпространение на наркотични вещества, въпреки че то фактически се осъществява непрекъснато. И посредством понятийно извеждане на съответните вещества от определението и съзнанието за наркотик, както в юридически, така съответно и в обществен смисъл, на хората се продават наркотици, маскирани, все едно че са някакъв обикновен консуматив за ежедневна употреба.
Ето защо бих искал да попитам, не смятате ли, че е крайно време това да се промени? Не е ли редно в закона просто да се разграничават легализираните от нелегализираните наркотици, така че алкохолът, цигарите и дори кафето да се разпространяват на потребителите като наркотични вещества, каквито те фактически представляват? Ако 'не', защо?