Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
1. В устройствените зони, предвидени за комплексно застрояване не може да се извършва строителство в отклонения от влезлите в сила до обнародването на това решение устройствени планове.
2. Мораториумът се налага до приемане на съответните промени в Закона за устройство на територията.
Решението е прието от 40-то Народно събрание на 31 юли 2008 г. и е подпечатано с официалния печат на Народно събрание.
Още съм на фазата на неуспешен опит да си отговоря смислено на следните въпроси, та моля ако някой от колегите има желание, да се включи:
1. Що за правомощие от изброените в чл.84 и 85 КРБ осъществява Народното събрание с това Решение?
2. Какъв е допустимият предмет на решенията на НС, ако същият не може да се извлече чрез разумно тълкуване на правомощията му?
3. Не се ли заобикалят разпоредби на Конституцията с решения с подобен предмет, да не говоря за предмет от рода на "Налага мораториум върху... и следва забрана за извършване на валидни разпоредителни сделки с конкретна "неприкосновена" частна собственост(визирам Решение на НС от 18.12.2009 г. и др. подобни) ?
Въпросите ми дойдоха от опита да осмисля целта и логиката на цитираното решение - По съществото си то е бисер - и без друго ЗУТ забранява застрояване на имоти (не само в посочените устройствени зони)при липсата на влязъл в сила ПУП, ДНСК има ясно разписани правомощия в тази посока, та защо е било нужно НС да се произнася по такъв безсмислен начин с решение и то извън правомощия?
Срокът на действие е още по-рядък бисер - кои са съответните промени в ЗУТ, които не знам от обнародването на решението досега да са приети, че да се е наложило да отпадне и действието му? Ще рече - не е било спешно
При положение, че в ЗУТ липсва норма(или има?), която да разрешава застрояването в отклонение от влезлите в сила устройствени планове, кога и какво съответно изменение се очаква да се приеме, че междувременно да се налагат забрани с решение на НС?
За израза "мораториум" не коментирам, нямам сили...
Не успях да открия практика на КС по въпроса за решенията на НС и техния предмет с оглед осъществяваните конституционни правомощия(извън ясно очертаните в чл.84, 85 КРБ), но ми се струва, че посоченото и други подобни, са противоконституционни и създават явна тенденция на подмяна на правомощия и актове, с които се регулират обществени отношения и постепенно налагане на откровено противоконституционни непредвидими ограничителни практики.
Какво мислите, колеги?