- Дата и час: 28 Дек 2024, 15:00 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
на какво осн. се освобождава зам. кмет - по КТ или ЗМСМА
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
6 мнения
• Страница 1 от 1
на какво осн. се освобождава зам. кмет - по КТ или ЗМСМА
колеги, може ли някой да ми каже на какво основание се освобождава зам. кмет - по КТ или ЗМСМА
- анонимен
отг.
Считам, че това решение съвпада и с моето мнение и може да Ви бъде от полза:
РЕШЕНИЕ № 1009 ОТ 4.IV.1995 Г. ПО АДМ. Д. № 4678/94 Г., III Г. О.
СЪГЛАСНО ЧЛ. 340 РАЗПОРЕДБИТЕ НА РАЗДЕЛ II НА ГЛАВА XVI ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА СЕ ПРИЛАГАТ, ДОКОЛКОТО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ НЕ Е ПРЕДВИДЕНО НЕЩО "ДРУГО"
ТОВА "ДРУГО" МОЖЕ ДА СЕ ОТНАСЯ ИЛИ ДО ЦЯЛОСТНАТА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, ИЛИ САМО ДО ЧАСТ ОТ НЕЯ (ДО ОТДЕЛНИ ОСНОВАНИЯ).
СЛЕДОВАТЕЛНО САМО АКО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ Е ПРЕДВИДЕНА ЦЯЛОСТНА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ, СЛЕДВА ДА СЕ ПРИЛАГА ТЯ, А НЕ РАЗПОРЕДБИТЕ НА ГЛАВА XVI, РАЗДЕЛ II ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА.
ТЕЗИ ОСОБЕНОСТИ МОГАТ ДА БЪДАТ НАЙ-РАЗЛИЧНИ: МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДАТ ЕДНО ИЛИ ПОВЕЧЕ НОВИ ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, КАКВИТО ДА НЕ СА ПРЕДВИДЕНИ В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДА, ЧЕ ОПРЕДЕЛЕНО ОСНОВАНИЕ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА НЯМА ДА СЕ ПРИЛАГА. МОЖЕ ДА СЕ ИЗМЕНЯТ БЕЛЕЗИТЕ НА ФАКТИЧЕСКИЯ СЪСТАВ НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ УСТАНОВЯВАТ ОСОБЕНОСТИ НА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА И Т.Н.
КТЧл. 337-340
ЗМСМАЧл. 42
Производството е образувано по молба на председателя на общинския съвет гр. Е. и кмета на същия град за преглед по реда на надзора на влязлото в сила решение на С. окръжен съд, постановено по гр. д. № 1242 от 1994 г. по описа на същия съд.
Молбата е основана на особено съществени нарушения по чл. 207, букви "а", "б" и "г" от ГПК.
За да се произнесе, ВС съобрази следното:
С посоченото решение С. окръжен съд е отменил решение № 43 от 23.VI.1994 г. на общинския съвет гр. Е., с което предсрочно е прекратено изборното трудово правоотношение на заместник кмета на Община - гр. Е., Л. П. на основание чл. 338 от КТ.
За да постанови решението си Окръжният съд е приел, че разпоредбите на КТ са неприложими при прекратяване изборното правоотношение със заместник кметовете. Според съда това правоотношение би могло да бъде прекратено единствено на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Този извод е незаконосъобразен и необоснован.
Същият е направен при недостатъчен анализ на съотношението между основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по КТ и тези по чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Основната правна уредба за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало по избор, се съдържа в глава XVI, раздел II от КТ: чл. 337 - 340 КТ.
Първоначално трудовото правоотношение на заместник кмета възниква от избор и прекратяването му може да се извърши единствено по правилата за прекратяване на изборното трудово правоотношение в съответствие с тези текстове.
Съгласно чл. 337 от КТ трудовото правоотношение, възникнало от избор се прекратява с изтичането на срока, за който лицето е било избрано. Същото може да бъде прекратено без предизвестие и от съответното избирателно тяло. Това са и двете специфични основания за прекратяване на изборното правоотношение. Съгласно чл. 339 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало от избор, се прилагат съответно и основанията за прекратяване на трудов договор, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Съгласно чл. 340 разпоредбите на раздел II на глава XVI КТ се прилагат, доколкото в закон, друг нормативен акт, или устав не е предвидено нещо "друго".
Това "друго" може да се отнася или до цялостната система на основанията за прекратяване на изборното правоотношение, или само до част от нeя (до отделни основания).
Следователно, само ако в закон, друг нормативен акт, или в устав е предвидена цялостна система на основанията на прекратяване на изборното трудово правоотношение, следва да се прилага тя, а не разпоредбите на глава XVI, раздел II от КТ.
Ако пък са предвидени само някои особености, някои отклонения от цялостната система, установена в КТ, следва да се прилага системата на КТ.
Тези особености могат да бъдат най-различни:
Може да се предвиждат едно или повече нови основания за прекратяване на трудовото правоотношение, каквито да не са предвидени в КТ.
Може да се предвижда, че определено основание по КТ няма да се прилага.
Може да се изменят белезите на фактическия състав на основание, предвидено в КТ.
Може да се установяват особености на процедурата за прилагането на основание, предвидено в КТ и т. н.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са посочени четири случая, при които пълномощията на зам. кмета се прекратяват предсрочно.
Този текст поставя въпроса: дали установява цялостна друга система на основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, или установява някои особености на някои основания за прекратяване на изборните правоотношения, установени от КТ, респ. дали трудовото правоотношение на зам. кмета може да бъде прекратено само на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА, или - на тези основания, както и на основанията, посочени в глава XVI, раздел II от КТ.
Съдът счита, че специалната норма на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА в случая има по-тясно приложимо поле от нормите на КТ. Същественото обаче е, че не е налице противоречива уредба на разглежданата материя. И двата закона преследват една и съща цел: ефективно упражняване пълномощията на кметовете и общинските съветници и възможността за предсрочното прекратяване на представените им пълномощия при наличие на обективни и субективни причини. Специалната норма влиза в сила в рамките на своето приложно поле и именно в тези рамки изключва действието на общата норма на КТ. Вън от тези рамки досегашната норма ще продължи да действа наред със специалната в съответствие с общото правило: по-новия специален закон не отменя по-стария общ закон.
Следователно, двата закона действат едновременно, като приложното поле от КТ се стеснява от ЗМСМА, който изземва и урежда част от случаите, нормирани в КТ и от тях остават да действат тези, свързани с възможността за предсрочното освобождаване.
Анализът на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА показва, че той не може да функционира самостоятелно, той може да функционира само като модификация на част от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ. За останалата част неизбежно следва да се прилагат разпоредбите на КТ. В противен случай се стига до противоречие с логиката и със закона: в едни случаи се създават абсурдни ситуации, а в други се изпада в нарушение на закона.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени само четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета. Не са предвидени редица хипотези, които по КТ са особени като основания за прекратяване на това правоотношение, и които не може да не намират приложение и за трудовото правоотношение на зам. кмета.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета, които са модификация на някои от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ.
Така по т. 1 "подаването на оставка" е модификация на прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя със или без предизвестие.
"Трайната невъзможност" по т. 2 е модификация с обединяването на няколко основания: болест, липса на качества, образование и т.н.
"Влизането в сила на присъда..." по т. 3 е модификация на чл. 330, ал. 1 КТ - задържане на изпълнение на присъда.
"Смърт" по т. 4 съвпада с чл. 325, т. 11 от КТ, така че е без значение дали ще се приеме, че основанието е по КТ или по ЗМСМА.
Следователно, доколкото в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА установява "друго" за посочените основания, тези основания следва да се прилагат така, както са формулирани в този закон, а не по формулировките в КТ.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА обаче не са предвидени и редица основания за прекратяване на трудовото правоотношение, при които запазването му фактически и правно е невъзможно. В някои от тези случаи, запазването му би било нарушение на закона.
Така, в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, а и никъде в този закон не е установено такова неизбежно за трудовото правоотношение на зам. кмета основание за неговото прекратяване като "изтичане на срока" на пълномощията му. При това положение ако се приеме, че чл. 337 КТ е неприложим, зам. кмета би се превърнал в "пожизнен".
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не се предвижда прекратяване на трудовото правоотношение на зам. кмета и в случаите на: закриване на съответна община (пълна ликвидация), в случаите от лишаване от права да упражнява определена професия и да заема длъжност по чл. 36, т. 6 и 7 от НК, в случаите когато наред с присъдата за извършено престъпление е предвидено и "задължително заселване в друго населено място" и т.н.
След като в посочените случаи зам. кметът не може да остане на същата длъжност, би следвало да се установи на какво основание пълномощията му ще могат да бъдат прекратени. Ако се застане на становището, че приложими са само основанията по ЗМСМА, би се получило безизходица. Зам. кметът би си запазил пълномощията, въпреки, че общината е закрита, или че отива в затвора за престъпление, извършено по несправедливост, или че срокът на пълномощията е изтекъл.
Посоченият абсурд показва, че чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не установява всички основания за прекратяване на трудово правоотношение, а само внася особености, модифицира някои от основанията по КТ, с оглед спецификата на длъжността "заместник кмет".
От изложеното следва, че по смисъла на чл. 340 КТ "другото", което е предвидено в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, се отнася не до цялостната правна уредба на прекратяване на изборното правоотношение на зам. кмета, а само до някои от основанията за прекратяване на това трудово правоотношение.
Всички останали основания по КТ са приложими и за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, така както са формулирани в КТ.
На първо място това са класическите основания по чл. 337 и чл. 338 от КТ - изтичане на срока и отзоваването.
На второ място това са всички основания за прекратяване на трудовия договор по чл. 339 от КТ, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Незаконосъобразни и необосновани в тази връзка са изводите на С. окръжен съд, че трудовото правоотношение със заместник кмета на гр. Е. не може да бъде прекратено на основание чл. 338 от КТ. Решение № 43 от 23.VI.1994 г. на Общинския съвет за прекратяване на изборното трудово правоотношение на заместник кмета Л. П. е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде оставено в сила.
РЕШЕНИЕ № 1009 ОТ 4.IV.1995 Г. ПО АДМ. Д. № 4678/94 Г., III Г. О.
СЪГЛАСНО ЧЛ. 340 РАЗПОРЕДБИТЕ НА РАЗДЕЛ II НА ГЛАВА XVI ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА СЕ ПРИЛАГАТ, ДОКОЛКОТО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ НЕ Е ПРЕДВИДЕНО НЕЩО "ДРУГО"
ТОВА "ДРУГО" МОЖЕ ДА СЕ ОТНАСЯ ИЛИ ДО ЦЯЛОСТНАТА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, ИЛИ САМО ДО ЧАСТ ОТ НЕЯ (ДО ОТДЕЛНИ ОСНОВАНИЯ).
СЛЕДОВАТЕЛНО САМО АКО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ Е ПРЕДВИДЕНА ЦЯЛОСТНА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ, СЛЕДВА ДА СЕ ПРИЛАГА ТЯ, А НЕ РАЗПОРЕДБИТЕ НА ГЛАВА XVI, РАЗДЕЛ II ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА.
ТЕЗИ ОСОБЕНОСТИ МОГАТ ДА БЪДАТ НАЙ-РАЗЛИЧНИ: МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДАТ ЕДНО ИЛИ ПОВЕЧЕ НОВИ ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, КАКВИТО ДА НЕ СА ПРЕДВИДЕНИ В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДА, ЧЕ ОПРЕДЕЛЕНО ОСНОВАНИЕ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА НЯМА ДА СЕ ПРИЛАГА. МОЖЕ ДА СЕ ИЗМЕНЯТ БЕЛЕЗИТЕ НА ФАКТИЧЕСКИЯ СЪСТАВ НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ УСТАНОВЯВАТ ОСОБЕНОСТИ НА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА И Т.Н.
КТЧл. 337-340
ЗМСМАЧл. 42
Производството е образувано по молба на председателя на общинския съвет гр. Е. и кмета на същия град за преглед по реда на надзора на влязлото в сила решение на С. окръжен съд, постановено по гр. д. № 1242 от 1994 г. по описа на същия съд.
Молбата е основана на особено съществени нарушения по чл. 207, букви "а", "б" и "г" от ГПК.
За да се произнесе, ВС съобрази следното:
С посоченото решение С. окръжен съд е отменил решение № 43 от 23.VI.1994 г. на общинския съвет гр. Е., с което предсрочно е прекратено изборното трудово правоотношение на заместник кмета на Община - гр. Е., Л. П. на основание чл. 338 от КТ.
За да постанови решението си Окръжният съд е приел, че разпоредбите на КТ са неприложими при прекратяване изборното правоотношение със заместник кметовете. Според съда това правоотношение би могло да бъде прекратено единствено на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Този извод е незаконосъобразен и необоснован.
Същият е направен при недостатъчен анализ на съотношението между основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по КТ и тези по чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Основната правна уредба за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало по избор, се съдържа в глава XVI, раздел II от КТ: чл. 337 - 340 КТ.
Първоначално трудовото правоотношение на заместник кмета възниква от избор и прекратяването му може да се извърши единствено по правилата за прекратяване на изборното трудово правоотношение в съответствие с тези текстове.
Съгласно чл. 337 от КТ трудовото правоотношение, възникнало от избор се прекратява с изтичането на срока, за който лицето е било избрано. Същото може да бъде прекратено без предизвестие и от съответното избирателно тяло. Това са и двете специфични основания за прекратяване на изборното правоотношение. Съгласно чл. 339 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало от избор, се прилагат съответно и основанията за прекратяване на трудов договор, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Съгласно чл. 340 разпоредбите на раздел II на глава XVI КТ се прилагат, доколкото в закон, друг нормативен акт, или устав не е предвидено нещо "друго".
Това "друго" може да се отнася или до цялостната система на основанията за прекратяване на изборното правоотношение, или само до част от нeя (до отделни основания).
Следователно, само ако в закон, друг нормативен акт, или в устав е предвидена цялостна система на основанията на прекратяване на изборното трудово правоотношение, следва да се прилага тя, а не разпоредбите на глава XVI, раздел II от КТ.
Ако пък са предвидени само някои особености, някои отклонения от цялостната система, установена в КТ, следва да се прилага системата на КТ.
Тези особености могат да бъдат най-различни:
Може да се предвиждат едно или повече нови основания за прекратяване на трудовото правоотношение, каквито да не са предвидени в КТ.
Може да се предвижда, че определено основание по КТ няма да се прилага.
Може да се изменят белезите на фактическия състав на основание, предвидено в КТ.
Може да се установяват особености на процедурата за прилагането на основание, предвидено в КТ и т. н.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са посочени четири случая, при които пълномощията на зам. кмета се прекратяват предсрочно.
Този текст поставя въпроса: дали установява цялостна друга система на основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, или установява някои особености на някои основания за прекратяване на изборните правоотношения, установени от КТ, респ. дали трудовото правоотношение на зам. кмета може да бъде прекратено само на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА, или - на тези основания, както и на основанията, посочени в глава XVI, раздел II от КТ.
Съдът счита, че специалната норма на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА в случая има по-тясно приложимо поле от нормите на КТ. Същественото обаче е, че не е налице противоречива уредба на разглежданата материя. И двата закона преследват една и съща цел: ефективно упражняване пълномощията на кметовете и общинските съветници и възможността за предсрочното прекратяване на представените им пълномощия при наличие на обективни и субективни причини. Специалната норма влиза в сила в рамките на своето приложно поле и именно в тези рамки изключва действието на общата норма на КТ. Вън от тези рамки досегашната норма ще продължи да действа наред със специалната в съответствие с общото правило: по-новия специален закон не отменя по-стария общ закон.
Следователно, двата закона действат едновременно, като приложното поле от КТ се стеснява от ЗМСМА, който изземва и урежда част от случаите, нормирани в КТ и от тях остават да действат тези, свързани с възможността за предсрочното освобождаване.
Анализът на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА показва, че той не може да функционира самостоятелно, той може да функционира само като модификация на част от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ. За останалата част неизбежно следва да се прилагат разпоредбите на КТ. В противен случай се стига до противоречие с логиката и със закона: в едни случаи се създават абсурдни ситуации, а в други се изпада в нарушение на закона.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени само четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета. Не са предвидени редица хипотези, които по КТ са особени като основания за прекратяване на това правоотношение, и които не може да не намират приложение и за трудовото правоотношение на зам. кмета.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета, които са модификация на някои от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ.
Така по т. 1 "подаването на оставка" е модификация на прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя със или без предизвестие.
"Трайната невъзможност" по т. 2 е модификация с обединяването на няколко основания: болест, липса на качества, образование и т.н.
"Влизането в сила на присъда..." по т. 3 е модификация на чл. 330, ал. 1 КТ - задържане на изпълнение на присъда.
"Смърт" по т. 4 съвпада с чл. 325, т. 11 от КТ, така че е без значение дали ще се приеме, че основанието е по КТ или по ЗМСМА.
Следователно, доколкото в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА установява "друго" за посочените основания, тези основания следва да се прилагат така, както са формулирани в този закон, а не по формулировките в КТ.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА обаче не са предвидени и редица основания за прекратяване на трудовото правоотношение, при които запазването му фактически и правно е невъзможно. В някои от тези случаи, запазването му би било нарушение на закона.
Така, в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, а и никъде в този закон не е установено такова неизбежно за трудовото правоотношение на зам. кмета основание за неговото прекратяване като "изтичане на срока" на пълномощията му. При това положение ако се приеме, че чл. 337 КТ е неприложим, зам. кмета би се превърнал в "пожизнен".
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не се предвижда прекратяване на трудовото правоотношение на зам. кмета и в случаите на: закриване на съответна община (пълна ликвидация), в случаите от лишаване от права да упражнява определена професия и да заема длъжност по чл. 36, т. 6 и 7 от НК, в случаите когато наред с присъдата за извършено престъпление е предвидено и "задължително заселване в друго населено място" и т.н.
След като в посочените случаи зам. кметът не може да остане на същата длъжност, би следвало да се установи на какво основание пълномощията му ще могат да бъдат прекратени. Ако се застане на становището, че приложими са само основанията по ЗМСМА, би се получило безизходица. Зам. кметът би си запазил пълномощията, въпреки, че общината е закрита, или че отива в затвора за престъпление, извършено по несправедливост, или че срокът на пълномощията е изтекъл.
Посоченият абсурд показва, че чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не установява всички основания за прекратяване на трудово правоотношение, а само внася особености, модифицира някои от основанията по КТ, с оглед спецификата на длъжността "заместник кмет".
От изложеното следва, че по смисъла на чл. 340 КТ "другото", което е предвидено в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, се отнася не до цялостната правна уредба на прекратяване на изборното правоотношение на зам. кмета, а само до някои от основанията за прекратяване на това трудово правоотношение.
Всички останали основания по КТ са приложими и за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, така както са формулирани в КТ.
На първо място това са класическите основания по чл. 337 и чл. 338 от КТ - изтичане на срока и отзоваването.
На второ място това са всички основания за прекратяване на трудовия договор по чл. 339 от КТ, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Незаконосъобразни и необосновани в тази връзка са изводите на С. окръжен съд, че трудовото правоотношение със заместник кмета на гр. Е. не може да бъде прекратено на основание чл. 338 от КТ. Решение № 43 от 23.VI.1994 г. на Общинския съвет за прекратяване на изборното трудово правоотношение на заместник кмета Л. П. е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде оставено в сила.
- harmaiani
отг.
Считам, че това решение съвпада и с моето мнение и може да Ви бъде от полза:
РЕШЕНИЕ № 1009 ОТ 4.IV.1995 Г. ПО АДМ. Д. № 4678/94 Г., III Г. О.
СЪГЛАСНО ЧЛ. 340 РАЗПОРЕДБИТЕ НА РАЗДЕЛ II НА ГЛАВА XVI ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА СЕ ПРИЛАГАТ, ДОКОЛКОТО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ НЕ Е ПРЕДВИДЕНО НЕЩО "ДРУГО"
ТОВА "ДРУГО" МОЖЕ ДА СЕ ОТНАСЯ ИЛИ ДО ЦЯЛОСТНАТА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, ИЛИ САМО ДО ЧАСТ ОТ НЕЯ (ДО ОТДЕЛНИ ОСНОВАНИЯ).
СЛЕДОВАТЕЛНО САМО АКО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ Е ПРЕДВИДЕНА ЦЯЛОСТНА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ, СЛЕДВА ДА СЕ ПРИЛАГА ТЯ, А НЕ РАЗПОРЕДБИТЕ НА ГЛАВА XVI, РАЗДЕЛ II ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА.
ТЕЗИ ОСОБЕНОСТИ МОГАТ ДА БЪДАТ НАЙ-РАЗЛИЧНИ: МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДАТ ЕДНО ИЛИ ПОВЕЧЕ НОВИ ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, КАКВИТО ДА НЕ СА ПРЕДВИДЕНИ В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДА, ЧЕ ОПРЕДЕЛЕНО ОСНОВАНИЕ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА НЯМА ДА СЕ ПРИЛАГА. МОЖЕ ДА СЕ ИЗМЕНЯТ БЕЛЕЗИТЕ НА ФАКТИЧЕСКИЯ СЪСТАВ НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ УСТАНОВЯВАТ ОСОБЕНОСТИ НА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА И Т.Н.
КТЧл. 337-340
ЗМСМАЧл. 42
Производството е образувано по молба на председателя на общинския съвет гр. Е. и кмета на същия град за преглед по реда на надзора на влязлото в сила решение на С. окръжен съд, постановено по гр. д. № 1242 от 1994 г. по описа на същия съд.
Молбата е основана на особено съществени нарушения по чл. 207, букви "а", "б" и "г" от ГПК.
За да се произнесе, ВС съобрази следното:
С посоченото решение С. окръжен съд е отменил решение № 43 от 23.VI.1994 г. на общинския съвет гр. Е., с което предсрочно е прекратено изборното трудово правоотношение на заместник кмета на Община - гр. Е., Л. П. на основание чл. 338 от КТ.
За да постанови решението си Окръжният съд е приел, че разпоредбите на КТ са неприложими при прекратяване изборното правоотношение със заместник кметовете. Според съда това правоотношение би могло да бъде прекратено единствено на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Този извод е незаконосъобразен и необоснован.
Същият е направен при недостатъчен анализ на съотношението между основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по КТ и тези по чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Основната правна уредба за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало по избор, се съдържа в глава XVI, раздел II от КТ: чл. 337 - 340 КТ.
Първоначално трудовото правоотношение на заместник кмета възниква от избор и прекратяването му може да се извърши единствено по правилата за прекратяване на изборното трудово правоотношение в съответствие с тези текстове.
Съгласно чл. 337 от КТ трудовото правоотношение, възникнало от избор се прекратява с изтичането на срока, за който лицето е било избрано. Същото може да бъде прекратено без предизвестие и от съответното избирателно тяло. Това са и двете специфични основания за прекратяване на изборното правоотношение. Съгласно чл. 339 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало от избор, се прилагат съответно и основанията за прекратяване на трудов договор, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Съгласно чл. 340 разпоредбите на раздел II на глава XVI КТ се прилагат, доколкото в закон, друг нормативен акт, или устав не е предвидено нещо "друго".
Това "друго" може да се отнася или до цялостната система на основанията за прекратяване на изборното правоотношение, или само до част от нeя (до отделни основания).
Следователно, само ако в закон, друг нормативен акт, или в устав е предвидена цялостна система на основанията на прекратяване на изборното трудово правоотношение, следва да се прилага тя, а не разпоредбите на глава XVI, раздел II от КТ.
Ако пък са предвидени само някои особености, някои отклонения от цялостната система, установена в КТ, следва да се прилага системата на КТ.
Тези особености могат да бъдат най-различни:
Може да се предвиждат едно или повече нови основания за прекратяване на трудовото правоотношение, каквито да не са предвидени в КТ.
Може да се предвижда, че определено основание по КТ няма да се прилага.
Може да се изменят белезите на фактическия състав на основание, предвидено в КТ.
Може да се установяват особености на процедурата за прилагането на основание, предвидено в КТ и т. н.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са посочени четири случая, при които пълномощията на зам. кмета се прекратяват предсрочно.
Този текст поставя въпроса: дали установява цялостна друга система на основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, или установява някои особености на някои основания за прекратяване на изборните правоотношения, установени от КТ, респ. дали трудовото правоотношение на зам. кмета може да бъде прекратено само на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА, или - на тези основания, както и на основанията, посочени в глава XVI, раздел II от КТ.
Съдът счита, че специалната норма на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА в случая има по-тясно приложимо поле от нормите на КТ. Същественото обаче е, че не е налице противоречива уредба на разглежданата материя. И двата закона преследват една и съща цел: ефективно упражняване пълномощията на кметовете и общинските съветници и възможността за предсрочното прекратяване на представените им пълномощия при наличие на обективни и субективни причини. Специалната норма влиза в сила в рамките на своето приложно поле и именно в тези рамки изключва действието на общата норма на КТ. Вън от тези рамки досегашната норма ще продължи да действа наред със специалната в съответствие с общото правило: по-новия специален закон не отменя по-стария общ закон.
Следователно, двата закона действат едновременно, като приложното поле от КТ се стеснява от ЗМСМА, който изземва и урежда част от случаите, нормирани в КТ и от тях остават да действат тези, свързани с възможността за предсрочното освобождаване.
Анализът на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА показва, че той не може да функционира самостоятелно, той може да функционира само като модификация на част от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ. За останалата част неизбежно следва да се прилагат разпоредбите на КТ. В противен случай се стига до противоречие с логиката и със закона: в едни случаи се създават абсурдни ситуации, а в други се изпада в нарушение на закона.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени само четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета. Не са предвидени редица хипотези, които по КТ са особени като основания за прекратяване на това правоотношение, и които не може да не намират приложение и за трудовото правоотношение на зам. кмета.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета, които са модификация на някои от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ.
Така по т. 1 "подаването на оставка" е модификация на прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя със или без предизвестие.
"Трайната невъзможност" по т. 2 е модификация с обединяването на няколко основания: болест, липса на качества, образование и т.н.
"Влизането в сила на присъда..." по т. 3 е модификация на чл. 330, ал. 1 КТ - задържане на изпълнение на присъда.
"Смърт" по т. 4 съвпада с чл. 325, т. 11 от КТ, така че е без значение дали ще се приеме, че основанието е по КТ или по ЗМСМА.
Следователно, доколкото в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА установява "друго" за посочените основания, тези основания следва да се прилагат така, както са формулирани в този закон, а не по формулировките в КТ.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА обаче не са предвидени и редица основания за прекратяване на трудовото правоотношение, при които запазването му фактически и правно е невъзможно. В някои от тези случаи, запазването му би било нарушение на закона.
Така, в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, а и никъде в този закон не е установено такова неизбежно за трудовото правоотношение на зам. кмета основание за неговото прекратяване като "изтичане на срока" на пълномощията му. При това положение ако се приеме, че чл. 337 КТ е неприложим, зам. кмета би се превърнал в "пожизнен".
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не се предвижда прекратяване на трудовото правоотношение на зам. кмета и в случаите на: закриване на съответна община (пълна ликвидация), в случаите от лишаване от права да упражнява определена професия и да заема длъжност по чл. 36, т. 6 и 7 от НК, в случаите когато наред с присъдата за извършено престъпление е предвидено и "задължително заселване в друго населено място" и т.н.
След като в посочените случаи зам. кметът не може да остане на същата длъжност, би следвало да се установи на какво основание пълномощията му ще могат да бъдат прекратени. Ако се застане на становището, че приложими са само основанията по ЗМСМА, би се получило безизходица. Зам. кметът би си запазил пълномощията, въпреки, че общината е закрита, или че отива в затвора за престъпление, извършено по несправедливост, или че срокът на пълномощията е изтекъл.
Посоченият абсурд показва, че чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не установява всички основания за прекратяване на трудово правоотношение, а само внася особености, модифицира някои от основанията по КТ, с оглед спецификата на длъжността "заместник кмет".
От изложеното следва, че по смисъла на чл. 340 КТ "другото", което е предвидено в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, се отнася не до цялостната правна уредба на прекратяване на изборното правоотношение на зам. кмета, а само до някои от основанията за прекратяване на това трудово правоотношение.
Всички останали основания по КТ са приложими и за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, така както са формулирани в КТ.
На първо място това са класическите основания по чл. 337 и чл. 338 от КТ - изтичане на срока и отзоваването.
На второ място това са всички основания за прекратяване на трудовия договор по чл. 339 от КТ, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Незаконосъобразни и необосновани в тази връзка са изводите на С. окръжен съд, че трудовото правоотношение със заместник кмета на гр. Е. не може да бъде прекратено на основание чл. 338 от КТ. Решение № 43 от 23.VI.1994 г. на Общинския съвет за прекратяване на изборното трудово правоотношение на заместник кмета Л. П. е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде оставено в сила.
РЕШЕНИЕ № 1009 ОТ 4.IV.1995 Г. ПО АДМ. Д. № 4678/94 Г., III Г. О.
СЪГЛАСНО ЧЛ. 340 РАЗПОРЕДБИТЕ НА РАЗДЕЛ II НА ГЛАВА XVI ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА СЕ ПРИЛАГАТ, ДОКОЛКОТО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ НЕ Е ПРЕДВИДЕНО НЕЩО "ДРУГО"
ТОВА "ДРУГО" МОЖЕ ДА СЕ ОТНАСЯ ИЛИ ДО ЦЯЛОСТНАТА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, ИЛИ САМО ДО ЧАСТ ОТ НЕЯ (ДО ОТДЕЛНИ ОСНОВАНИЯ).
СЛЕДОВАТЕЛНО САМО АКО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ Е ПРЕДВИДЕНА ЦЯЛОСТНА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ, СЛЕДВА ДА СЕ ПРИЛАГА ТЯ, А НЕ РАЗПОРЕДБИТЕ НА ГЛАВА XVI, РАЗДЕЛ II ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА.
ТЕЗИ ОСОБЕНОСТИ МОГАТ ДА БЪДАТ НАЙ-РАЗЛИЧНИ: МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДАТ ЕДНО ИЛИ ПОВЕЧЕ НОВИ ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, КАКВИТО ДА НЕ СА ПРЕДВИДЕНИ В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДА, ЧЕ ОПРЕДЕЛЕНО ОСНОВАНИЕ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА НЯМА ДА СЕ ПРИЛАГА. МОЖЕ ДА СЕ ИЗМЕНЯТ БЕЛЕЗИТЕ НА ФАКТИЧЕСКИЯ СЪСТАВ НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ УСТАНОВЯВАТ ОСОБЕНОСТИ НА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА И Т.Н.
КТЧл. 337-340
ЗМСМАЧл. 42
Производството е образувано по молба на председателя на общинския съвет гр. Е. и кмета на същия град за преглед по реда на надзора на влязлото в сила решение на С. окръжен съд, постановено по гр. д. № 1242 от 1994 г. по описа на същия съд.
Молбата е основана на особено съществени нарушения по чл. 207, букви "а", "б" и "г" от ГПК.
За да се произнесе, ВС съобрази следното:
С посоченото решение С. окръжен съд е отменил решение № 43 от 23.VI.1994 г. на общинския съвет гр. Е., с което предсрочно е прекратено изборното трудово правоотношение на заместник кмета на Община - гр. Е., Л. П. на основание чл. 338 от КТ.
За да постанови решението си Окръжният съд е приел, че разпоредбите на КТ са неприложими при прекратяване изборното правоотношение със заместник кметовете. Според съда това правоотношение би могло да бъде прекратено единствено на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Този извод е незаконосъобразен и необоснован.
Същият е направен при недостатъчен анализ на съотношението между основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по КТ и тези по чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Основната правна уредба за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало по избор, се съдържа в глава XVI, раздел II от КТ: чл. 337 - 340 КТ.
Първоначално трудовото правоотношение на заместник кмета възниква от избор и прекратяването му може да се извърши единствено по правилата за прекратяване на изборното трудово правоотношение в съответствие с тези текстове.
Съгласно чл. 337 от КТ трудовото правоотношение, възникнало от избор се прекратява с изтичането на срока, за който лицето е било избрано. Същото може да бъде прекратено без предизвестие и от съответното избирателно тяло. Това са и двете специфични основания за прекратяване на изборното правоотношение. Съгласно чл. 339 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало от избор, се прилагат съответно и основанията за прекратяване на трудов договор, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Съгласно чл. 340 разпоредбите на раздел II на глава XVI КТ се прилагат, доколкото в закон, друг нормативен акт, или устав не е предвидено нещо "друго".
Това "друго" може да се отнася или до цялостната система на основанията за прекратяване на изборното правоотношение, или само до част от нeя (до отделни основания).
Следователно, само ако в закон, друг нормативен акт, или в устав е предвидена цялостна система на основанията на прекратяване на изборното трудово правоотношение, следва да се прилага тя, а не разпоредбите на глава XVI, раздел II от КТ.
Ако пък са предвидени само някои особености, някои отклонения от цялостната система, установена в КТ, следва да се прилага системата на КТ.
Тези особености могат да бъдат най-различни:
Може да се предвиждат едно или повече нови основания за прекратяване на трудовото правоотношение, каквито да не са предвидени в КТ.
Може да се предвижда, че определено основание по КТ няма да се прилага.
Може да се изменят белезите на фактическия състав на основание, предвидено в КТ.
Може да се установяват особености на процедурата за прилагането на основание, предвидено в КТ и т. н.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са посочени четири случая, при които пълномощията на зам. кмета се прекратяват предсрочно.
Този текст поставя въпроса: дали установява цялостна друга система на основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, или установява някои особености на някои основания за прекратяване на изборните правоотношения, установени от КТ, респ. дали трудовото правоотношение на зам. кмета може да бъде прекратено само на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА, или - на тези основания, както и на основанията, посочени в глава XVI, раздел II от КТ.
Съдът счита, че специалната норма на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА в случая има по-тясно приложимо поле от нормите на КТ. Същественото обаче е, че не е налице противоречива уредба на разглежданата материя. И двата закона преследват една и съща цел: ефективно упражняване пълномощията на кметовете и общинските съветници и възможността за предсрочното прекратяване на представените им пълномощия при наличие на обективни и субективни причини. Специалната норма влиза в сила в рамките на своето приложно поле и именно в тези рамки изключва действието на общата норма на КТ. Вън от тези рамки досегашната норма ще продължи да действа наред със специалната в съответствие с общото правило: по-новия специален закон не отменя по-стария общ закон.
Следователно, двата закона действат едновременно, като приложното поле от КТ се стеснява от ЗМСМА, който изземва и урежда част от случаите, нормирани в КТ и от тях остават да действат тези, свързани с възможността за предсрочното освобождаване.
Анализът на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА показва, че той не може да функционира самостоятелно, той може да функционира само като модификация на част от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ. За останалата част неизбежно следва да се прилагат разпоредбите на КТ. В противен случай се стига до противоречие с логиката и със закона: в едни случаи се създават абсурдни ситуации, а в други се изпада в нарушение на закона.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени само четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета. Не са предвидени редица хипотези, които по КТ са особени като основания за прекратяване на това правоотношение, и които не може да не намират приложение и за трудовото правоотношение на зам. кмета.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета, които са модификация на някои от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ.
Така по т. 1 "подаването на оставка" е модификация на прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя със или без предизвестие.
"Трайната невъзможност" по т. 2 е модификация с обединяването на няколко основания: болест, липса на качества, образование и т.н.
"Влизането в сила на присъда..." по т. 3 е модификация на чл. 330, ал. 1 КТ - задържане на изпълнение на присъда.
"Смърт" по т. 4 съвпада с чл. 325, т. 11 от КТ, така че е без значение дали ще се приеме, че основанието е по КТ или по ЗМСМА.
Следователно, доколкото в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА установява "друго" за посочените основания, тези основания следва да се прилагат така, както са формулирани в този закон, а не по формулировките в КТ.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА обаче не са предвидени и редица основания за прекратяване на трудовото правоотношение, при които запазването му фактически и правно е невъзможно. В някои от тези случаи, запазването му би било нарушение на закона.
Така, в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, а и никъде в този закон не е установено такова неизбежно за трудовото правоотношение на зам. кмета основание за неговото прекратяване като "изтичане на срока" на пълномощията му. При това положение ако се приеме, че чл. 337 КТ е неприложим, зам. кмета би се превърнал в "пожизнен".
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не се предвижда прекратяване на трудовото правоотношение на зам. кмета и в случаите на: закриване на съответна община (пълна ликвидация), в случаите от лишаване от права да упражнява определена професия и да заема длъжност по чл. 36, т. 6 и 7 от НК, в случаите когато наред с присъдата за извършено престъпление е предвидено и "задължително заселване в друго населено място" и т.н.
След като в посочените случаи зам. кметът не може да остане на същата длъжност, би следвало да се установи на какво основание пълномощията му ще могат да бъдат прекратени. Ако се застане на становището, че приложими са само основанията по ЗМСМА, би се получило безизходица. Зам. кметът би си запазил пълномощията, въпреки, че общината е закрита, или че отива в затвора за престъпление, извършено по несправедливост, или че срокът на пълномощията е изтекъл.
Посоченият абсурд показва, че чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не установява всички основания за прекратяване на трудово правоотношение, а само внася особености, модифицира някои от основанията по КТ, с оглед спецификата на длъжността "заместник кмет".
От изложеното следва, че по смисъла на чл. 340 КТ "другото", което е предвидено в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, се отнася не до цялостната правна уредба на прекратяване на изборното правоотношение на зам. кмета, а само до някои от основанията за прекратяване на това трудово правоотношение.
Всички останали основания по КТ са приложими и за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, така както са формулирани в КТ.
На първо място това са класическите основания по чл. 337 и чл. 338 от КТ - изтичане на срока и отзоваването.
На второ място това са всички основания за прекратяване на трудовия договор по чл. 339 от КТ, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Незаконосъобразни и необосновани в тази връзка са изводите на С. окръжен съд, че трудовото правоотношение със заместник кмета на гр. Е. не може да бъде прекратено на основание чл. 338 от КТ. Решение № 43 от 23.VI.1994 г. на Общинския съвет за прекратяване на изборното трудово правоотношение на заместник кмета Л. П. е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде оставено в сила.
- harmaiani
отг.
Считам, че това решение съвпада и с моето мнение и може да Ви бъде от полза:
РЕШЕНИЕ № 1009 ОТ 4.IV.1995 Г. ПО АДМ. Д. № 4678/94 Г., III Г. О.
СЪГЛАСНО ЧЛ. 340 РАЗПОРЕДБИТЕ НА РАЗДЕЛ II НА ГЛАВА XVI ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА СЕ ПРИЛАГАТ, ДОКОЛКОТО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ НЕ Е ПРЕДВИДЕНО НЕЩО "ДРУГО"
ТОВА "ДРУГО" МОЖЕ ДА СЕ ОТНАСЯ ИЛИ ДО ЦЯЛОСТНАТА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, ИЛИ САМО ДО ЧАСТ ОТ НЕЯ (ДО ОТДЕЛНИ ОСНОВАНИЯ).
СЛЕДОВАТЕЛНО САМО АКО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ Е ПРЕДВИДЕНА ЦЯЛОСТНА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ, СЛЕДВА ДА СЕ ПРИЛАГА ТЯ, А НЕ РАЗПОРЕДБИТЕ НА ГЛАВА XVI, РАЗДЕЛ II ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА.
ТЕЗИ ОСОБЕНОСТИ МОГАТ ДА БЪДАТ НАЙ-РАЗЛИЧНИ: МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДАТ ЕДНО ИЛИ ПОВЕЧЕ НОВИ ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, КАКВИТО ДА НЕ СА ПРЕДВИДЕНИ В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДА, ЧЕ ОПРЕДЕЛЕНО ОСНОВАНИЕ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА НЯМА ДА СЕ ПРИЛАГА. МОЖЕ ДА СЕ ИЗМЕНЯТ БЕЛЕЗИТЕ НА ФАКТИЧЕСКИЯ СЪСТАВ НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ УСТАНОВЯВАТ ОСОБЕНОСТИ НА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА И Т.Н.
КТЧл. 337-340
ЗМСМАЧл. 42
Производството е образувано по молба на председателя на общинския съвет гр. Е. и кмета на същия град за преглед по реда на надзора на влязлото в сила решение на С. окръжен съд, постановено по гр. д. № 1242 от 1994 г. по описа на същия съд.
Молбата е основана на особено съществени нарушения по чл. 207, букви "а", "б" и "г" от ГПК.
За да се произнесе, ВС съобрази следното:
С посоченото решение С. окръжен съд е отменил решение № 43 от 23.VI.1994 г. на общинския съвет гр. Е., с което предсрочно е прекратено изборното трудово правоотношение на заместник кмета на Община - гр. Е., Л. П. на основание чл. 338 от КТ.
За да постанови решението си Окръжният съд е приел, че разпоредбите на КТ са неприложими при прекратяване изборното правоотношение със заместник кметовете. Според съда това правоотношение би могло да бъде прекратено единствено на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Този извод е незаконосъобразен и необоснован.
Същият е направен при недостатъчен анализ на съотношението между основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по КТ и тези по чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Основната правна уредба за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало по избор, се съдържа в глава XVI, раздел II от КТ: чл. 337 - 340 КТ.
Първоначално трудовото правоотношение на заместник кмета възниква от избор и прекратяването му може да се извърши единствено по правилата за прекратяване на изборното трудово правоотношение в съответствие с тези текстове.
Съгласно чл. 337 от КТ трудовото правоотношение, възникнало от избор се прекратява с изтичането на срока, за който лицето е било избрано. Същото може да бъде прекратено без предизвестие и от съответното избирателно тяло. Това са и двете специфични основания за прекратяване на изборното правоотношение. Съгласно чл. 339 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало от избор, се прилагат съответно и основанията за прекратяване на трудов договор, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Съгласно чл. 340 разпоредбите на раздел II на глава XVI КТ се прилагат, доколкото в закон, друг нормативен акт, или устав не е предвидено нещо "друго".
Това "друго" може да се отнася или до цялостната система на основанията за прекратяване на изборното правоотношение, или само до част от нeя (до отделни основания).
Следователно, само ако в закон, друг нормативен акт, или в устав е предвидена цялостна система на основанията на прекратяване на изборното трудово правоотношение, следва да се прилага тя, а не разпоредбите на глава XVI, раздел II от КТ.
Ако пък са предвидени само някои особености, някои отклонения от цялостната система, установена в КТ, следва да се прилага системата на КТ.
Тези особености могат да бъдат най-различни:
Може да се предвиждат едно или повече нови основания за прекратяване на трудовото правоотношение, каквито да не са предвидени в КТ.
Може да се предвижда, че определено основание по КТ няма да се прилага.
Може да се изменят белезите на фактическия състав на основание, предвидено в КТ.
Може да се установяват особености на процедурата за прилагането на основание, предвидено в КТ и т. н.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са посочени четири случая, при които пълномощията на зам. кмета се прекратяват предсрочно.
Този текст поставя въпроса: дали установява цялостна друга система на основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, или установява някои особености на някои основания за прекратяване на изборните правоотношения, установени от КТ, респ. дали трудовото правоотношение на зам. кмета може да бъде прекратено само на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА, или - на тези основания, както и на основанията, посочени в глава XVI, раздел II от КТ.
Съдът счита, че специалната норма на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА в случая има по-тясно приложимо поле от нормите на КТ. Същественото обаче е, че не е налице противоречива уредба на разглежданата материя. И двата закона преследват една и съща цел: ефективно упражняване пълномощията на кметовете и общинските съветници и възможността за предсрочното прекратяване на представените им пълномощия при наличие на обективни и субективни причини. Специалната норма влиза в сила в рамките на своето приложно поле и именно в тези рамки изключва действието на общата норма на КТ. Вън от тези рамки досегашната норма ще продължи да действа наред със специалната в съответствие с общото правило: по-новия специален закон не отменя по-стария общ закон.
Следователно, двата закона действат едновременно, като приложното поле от КТ се стеснява от ЗМСМА, който изземва и урежда част от случаите, нормирани в КТ и от тях остават да действат тези, свързани с възможността за предсрочното освобождаване.
Анализът на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА показва, че той не може да функционира самостоятелно, той може да функционира само като модификация на част от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ. За останалата част неизбежно следва да се прилагат разпоредбите на КТ. В противен случай се стига до противоречие с логиката и със закона: в едни случаи се създават абсурдни ситуации, а в други се изпада в нарушение на закона.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени само четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета. Не са предвидени редица хипотези, които по КТ са особени като основания за прекратяване на това правоотношение, и които не може да не намират приложение и за трудовото правоотношение на зам. кмета.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета, които са модификация на някои от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ.
Така по т. 1 "подаването на оставка" е модификация на прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя със или без предизвестие.
"Трайната невъзможност" по т. 2 е модификация с обединяването на няколко основания: болест, липса на качества, образование и т.н.
"Влизането в сила на присъда..." по т. 3 е модификация на чл. 330, ал. 1 КТ - задържане на изпълнение на присъда.
"Смърт" по т. 4 съвпада с чл. 325, т. 11 от КТ, така че е без значение дали ще се приеме, че основанието е по КТ или по ЗМСМА.
Следователно, доколкото в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА установява "друго" за посочените основания, тези основания следва да се прилагат така, както са формулирани в този закон, а не по формулировките в КТ.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА обаче не са предвидени и редица основания за прекратяване на трудовото правоотношение, при които запазването му фактически и правно е невъзможно. В някои от тези случаи, запазването му би било нарушение на закона.
Така, в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, а и никъде в този закон не е установено такова неизбежно за трудовото правоотношение на зам. кмета основание за неговото прекратяване като "изтичане на срока" на пълномощията му. При това положение ако се приеме, че чл. 337 КТ е неприложим, зам. кмета би се превърнал в "пожизнен".
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не се предвижда прекратяване на трудовото правоотношение на зам. кмета и в случаите на: закриване на съответна община (пълна ликвидация), в случаите от лишаване от права да упражнява определена професия и да заема длъжност по чл. 36, т. 6 и 7 от НК, в случаите когато наред с присъдата за извършено престъпление е предвидено и "задължително заселване в друго населено място" и т.н.
След като в посочените случаи зам. кметът не може да остане на същата длъжност, би следвало да се установи на какво основание пълномощията му ще могат да бъдат прекратени. Ако се застане на становището, че приложими са само основанията по ЗМСМА, би се получило безизходица. Зам. кметът би си запазил пълномощията, въпреки, че общината е закрита, или че отива в затвора за престъпление, извършено по несправедливост, или че срокът на пълномощията е изтекъл.
Посоченият абсурд показва, че чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не установява всички основания за прекратяване на трудово правоотношение, а само внася особености, модифицира някои от основанията по КТ, с оглед спецификата на длъжността "заместник кмет".
От изложеното следва, че по смисъла на чл. 340 КТ "другото", което е предвидено в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, се отнася не до цялостната правна уредба на прекратяване на изборното правоотношение на зам. кмета, а само до някои от основанията за прекратяване на това трудово правоотношение.
Всички останали основания по КТ са приложими и за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, така както са формулирани в КТ.
На първо място това са класическите основания по чл. 337 и чл. 338 от КТ - изтичане на срока и отзоваването.
На второ място това са всички основания за прекратяване на трудовия договор по чл. 339 от КТ, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Незаконосъобразни и необосновани в тази връзка са изводите на С. окръжен съд, че трудовото правоотношение със заместник кмета на гр. Е. не може да бъде прекратено на основание чл. 338 от КТ. Решение № 43 от 23.VI.1994 г. на Общинския съвет за прекратяване на изборното трудово правоотношение на заместник кмета Л. П. е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде оставено в сила.
РЕШЕНИЕ № 1009 ОТ 4.IV.1995 Г. ПО АДМ. Д. № 4678/94 Г., III Г. О.
СЪГЛАСНО ЧЛ. 340 РАЗПОРЕДБИТЕ НА РАЗДЕЛ II НА ГЛАВА XVI ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА СЕ ПРИЛАГАТ, ДОКОЛКОТО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ НЕ Е ПРЕДВИДЕНО НЕЩО "ДРУГО"
ТОВА "ДРУГО" МОЖЕ ДА СЕ ОТНАСЯ ИЛИ ДО ЦЯЛОСТНАТА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, ИЛИ САМО ДО ЧАСТ ОТ НЕЯ (ДО ОТДЕЛНИ ОСНОВАНИЯ).
СЛЕДОВАТЕЛНО САМО АКО В ЗАКОН, ДРУГ НОРМАТИВЕН АКТ, ИЛИ УСТАВ Е ПРЕДВИДЕНА ЦЯЛОСТНА СИСТЕМА НА ОСНОВАНИЯТА ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ИЗБОРНОТО ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ, СЛЕДВА ДА СЕ ПРИЛАГА ТЯ, А НЕ РАЗПОРЕДБИТЕ НА ГЛАВА XVI, РАЗДЕЛ II ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА.
ТЕЗИ ОСОБЕНОСТИ МОГАТ ДА БЪДАТ НАЙ-РАЗЛИЧНИ: МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДАТ ЕДНО ИЛИ ПОВЕЧЕ НОВИ ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ, КАКВИТО ДА НЕ СА ПРЕДВИДЕНИ В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИЖДА, ЧЕ ОПРЕДЕЛЕНО ОСНОВАНИЕ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА НЯМА ДА СЕ ПРИЛАГА. МОЖЕ ДА СЕ ИЗМЕНЯТ БЕЛЕЗИТЕ НА ФАКТИЧЕСКИЯ СЪСТАВ НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА. МОЖЕ ДА СЕ УСТАНОВЯВАТ ОСОБЕНОСТИ НА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА ОСНОВАНИЕ, ПРЕДВИДЕНО В КОДЕКСА НА ТРУДА И Т.Н.
КТЧл. 337-340
ЗМСМАЧл. 42
Производството е образувано по молба на председателя на общинския съвет гр. Е. и кмета на същия град за преглед по реда на надзора на влязлото в сила решение на С. окръжен съд, постановено по гр. д. № 1242 от 1994 г. по описа на същия съд.
Молбата е основана на особено съществени нарушения по чл. 207, букви "а", "б" и "г" от ГПК.
За да се произнесе, ВС съобрази следното:
С посоченото решение С. окръжен съд е отменил решение № 43 от 23.VI.1994 г. на общинския съвет гр. Е., с което предсрочно е прекратено изборното трудово правоотношение на заместник кмета на Община - гр. Е., Л. П. на основание чл. 338 от КТ.
За да постанови решението си Окръжният съд е приел, че разпоредбите на КТ са неприложими при прекратяване изборното правоотношение със заместник кметовете. Според съда това правоотношение би могло да бъде прекратено единствено на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Този извод е незаконосъобразен и необоснован.
Същият е направен при недостатъчен анализ на съотношението между основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по КТ и тези по чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА.
Основната правна уредба за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало по избор, се съдържа в глава XVI, раздел II от КТ: чл. 337 - 340 КТ.
Първоначално трудовото правоотношение на заместник кмета възниква от избор и прекратяването му може да се извърши единствено по правилата за прекратяване на изборното трудово правоотношение в съответствие с тези текстове.
Съгласно чл. 337 от КТ трудовото правоотношение, възникнало от избор се прекратява с изтичането на срока, за който лицето е било избрано. Същото може да бъде прекратено без предизвестие и от съответното избирателно тяло. Това са и двете специфични основания за прекратяване на изборното правоотношение. Съгласно чл. 339 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало от избор, се прилагат съответно и основанията за прекратяване на трудов договор, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Съгласно чл. 340 разпоредбите на раздел II на глава XVI КТ се прилагат, доколкото в закон, друг нормативен акт, или устав не е предвидено нещо "друго".
Това "друго" може да се отнася или до цялостната система на основанията за прекратяване на изборното правоотношение, или само до част от нeя (до отделни основания).
Следователно, само ако в закон, друг нормативен акт, или в устав е предвидена цялостна система на основанията на прекратяване на изборното трудово правоотношение, следва да се прилага тя, а не разпоредбите на глава XVI, раздел II от КТ.
Ако пък са предвидени само някои особености, някои отклонения от цялостната система, установена в КТ, следва да се прилага системата на КТ.
Тези особености могат да бъдат най-различни:
Може да се предвиждат едно или повече нови основания за прекратяване на трудовото правоотношение, каквито да не са предвидени в КТ.
Може да се предвижда, че определено основание по КТ няма да се прилага.
Може да се изменят белезите на фактическия състав на основание, предвидено в КТ.
Може да се установяват особености на процедурата за прилагането на основание, предвидено в КТ и т. н.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са посочени четири случая, при които пълномощията на зам. кмета се прекратяват предсрочно.
Този текст поставя въпроса: дали установява цялостна друга система на основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, или установява някои особености на някои основания за прекратяване на изборните правоотношения, установени от КТ, респ. дали трудовото правоотношение на зам. кмета може да бъде прекратено само на основанията, посочени в чл. 42, ал. 1 от ЗМСМА, или - на тези основания, както и на основанията, посочени в глава XVI, раздел II от КТ.
Съдът счита, че специалната норма на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА в случая има по-тясно приложимо поле от нормите на КТ. Същественото обаче е, че не е налице противоречива уредба на разглежданата материя. И двата закона преследват една и съща цел: ефективно упражняване пълномощията на кметовете и общинските съветници и възможността за предсрочното прекратяване на представените им пълномощия при наличие на обективни и субективни причини. Специалната норма влиза в сила в рамките на своето приложно поле и именно в тези рамки изключва действието на общата норма на КТ. Вън от тези рамки досегашната норма ще продължи да действа наред със специалната в съответствие с общото правило: по-новия специален закон не отменя по-стария общ закон.
Следователно, двата закона действат едновременно, като приложното поле от КТ се стеснява от ЗМСМА, който изземва и урежда част от случаите, нормирани в КТ и от тях остават да действат тези, свързани с възможността за предсрочното освобождаване.
Анализът на чл. 42, ал. 1 ЗМСМА показва, че той не може да функционира самостоятелно, той може да функционира само като модификация на част от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ. За останалата част неизбежно следва да се прилагат разпоредбите на КТ. В противен случай се стига до противоречие с логиката и със закона: в едни случаи се създават абсурдни ситуации, а в други се изпада в нарушение на закона.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени само четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета. Не са предвидени редица хипотези, които по КТ са особени като основания за прекратяване на това правоотношение, и които не може да не намират приложение и за трудовото правоотношение на зам. кмета.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА са установени четири основания за прекратяване на трудовото правоотношение със зам. кмета, които са модификация на някои от основанията за прекратяване на изборното трудово правоотношение по КТ.
Така по т. 1 "подаването на оставка" е модификация на прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя със или без предизвестие.
"Трайната невъзможност" по т. 2 е модификация с обединяването на няколко основания: болест, липса на качества, образование и т.н.
"Влизането в сила на присъда..." по т. 3 е модификация на чл. 330, ал. 1 КТ - задържане на изпълнение на присъда.
"Смърт" по т. 4 съвпада с чл. 325, т. 11 от КТ, така че е без значение дали ще се приеме, че основанието е по КТ или по ЗМСМА.
Следователно, доколкото в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА установява "друго" за посочените основания, тези основания следва да се прилагат така, както са формулирани в този закон, а не по формулировките в КТ.
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА обаче не са предвидени и редица основания за прекратяване на трудовото правоотношение, при които запазването му фактически и правно е невъзможно. В някои от тези случаи, запазването му би било нарушение на закона.
Така, в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, а и никъде в този закон не е установено такова неизбежно за трудовото правоотношение на зам. кмета основание за неговото прекратяване като "изтичане на срока" на пълномощията му. При това положение ако се приеме, че чл. 337 КТ е неприложим, зам. кмета би се превърнал в "пожизнен".
В чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не се предвижда прекратяване на трудовото правоотношение на зам. кмета и в случаите на: закриване на съответна община (пълна ликвидация), в случаите от лишаване от права да упражнява определена професия и да заема длъжност по чл. 36, т. 6 и 7 от НК, в случаите когато наред с присъдата за извършено престъпление е предвидено и "задължително заселване в друго населено място" и т.н.
След като в посочените случаи зам. кметът не може да остане на същата длъжност, би следвало да се установи на какво основание пълномощията му ще могат да бъдат прекратени. Ако се застане на становището, че приложими са само основанията по ЗМСМА, би се получило безизходица. Зам. кметът би си запазил пълномощията, въпреки, че общината е закрита, или че отива в затвора за престъпление, извършено по несправедливост, или че срокът на пълномощията е изтекъл.
Посоченият абсурд показва, че чл. 42, ал. 1 ЗМСМА не установява всички основания за прекратяване на трудово правоотношение, а само внася особености, модифицира някои от основанията по КТ, с оглед спецификата на длъжността "заместник кмет".
От изложеното следва, че по смисъла на чл. 340 КТ "другото", което е предвидено в чл. 42, ал. 1 ЗМСМА, се отнася не до цялостната правна уредба на прекратяване на изборното правоотношение на зам. кмета, а само до някои от основанията за прекратяване на това трудово правоотношение.
Всички останали основания по КТ са приложими и за прекратяване на изборното трудово правоотношение на зам. кмета, така както са формулирани в КТ.
На първо място това са класическите основания по чл. 337 и чл. 338 от КТ - изтичане на срока и отзоваването.
На второ място това са всички основания за прекратяване на трудовия договор по чл. 339 от КТ, с изключение на дисциплинарното уволнение.
Незаконосъобразни и необосновани в тази връзка са изводите на С. окръжен съд, че трудовото правоотношение със заместник кмета на гр. Е. не може да бъде прекратено на основание чл. 338 от КТ. Решение № 43 от 23.VI.1994 г. на Общинския съвет за прекратяване на изборното трудово правоотношение на заместник кмета Л. П. е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде оставено в сила.
- harmaiani
Това решение е с произход от 1995 г., когато имаше друга редакция на чл. 39 ЗМСМА:
Чл. 39. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) (1) (Предишен текст на чл. 39) По предложение на кмета общинският съвет избира с тайно гласуване един или повече заместник-кметове.
---------
Сегашната редакция е:
Чл. 39. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., изм., бр. 69 от 1999 г., бр. 69 от 2003 г.) Кметът на общината назначава за срока на мандата си един или повече заместник-кметове в съответствие с одобрената структура на общинската администрация. Техните правомощия могат да бъдат прекратени предсрочно без предизвестие със заповед на кмета на общината.
-----------
Така че нещата вече са съвсем изчистени - за избор не става и дума. Правоотношението си е типично трудово (трудов договор). Този който назначава - той и уволнява
Чл. 39. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 1995 г.) (1) (Предишен текст на чл. 39) По предложение на кмета общинският съвет избира с тайно гласуване един или повече заместник-кметове.
---------
Сегашната редакция е:
Чл. 39. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., изм., бр. 69 от 1999 г., бр. 69 от 2003 г.) Кметът на общината назначава за срока на мандата си един или повече заместник-кметове в съответствие с одобрената структура на общинската администрация. Техните правомощия могат да бъдат прекратени предсрочно без предизвестие със заповед на кмета на общината.
-----------
Така че нещата вече са съвсем изчистени - за избор не става и дума. Правоотношението си е типично трудово (трудов договор). Този който назначава - той и уволнява
- лунатик
В подкрепа на горното може да се сравнят и разпоредбте на чл. 42 ЗМСМА в редакцията му към 1995 г. и сега:
Чл. 42. (Обн. - ДВ, бр. 77 от 1991 г.) (1) Пълномощията на кмета и заместник-кмета се прекратяват предсрочно:
1. при подаване на оставка пред общинския съвет;
2. при трайна невъзможност да изпълняват функциите си за повече от шест месеца;
3. при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление;
4. при смърт.
--------------
Чл. 42. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., доп., бр. 69 от 1999 г.) Пълномощията на кметовете на общини или кметства се прекратяват предсрочно:
1. при подаване на оставка пред общинския съвет;
2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 90 от 1996 г., бр. 69 от 1999 г., бр. 85 от 2000 г., бр. 69 от 2003 г.) при трайна невъзможност или при системно неизпълнение на функциите си за повече от три месеца - след решение на общинския съвет с мнозинство повече от две трети от общия брой на съветниците;
3. (доп. - ДВ, бр. 85 от 2000 г.) при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер;
4. при смърт; и т.н.
----------
Вижда се, че в сегашната редакция на чл. 42 ЗМСМА е отпаднала фигурата на зам. кмета.
----------------
Нека се има в предвид и чл. 19а ЗА:
Чл. 19а. (Нов - ДВ, бр. 67 от 1999 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2001 г.) Министър-председателят, заместник министър-председателите, министрите, заместник-министрите, посочените в чл. 19, ал. 4 еднолични органи и техните заместници и членове на колегиални органи, областните управители, заместник областните управители, кметовете на общини и заместник-кметовете на общини имат всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с тяхното правно положение.
Чл. 42. (Обн. - ДВ, бр. 77 от 1991 г.) (1) Пълномощията на кмета и заместник-кмета се прекратяват предсрочно:
1. при подаване на оставка пред общинския съвет;
2. при трайна невъзможност да изпълняват функциите си за повече от шест месеца;
3. при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление;
4. при смърт.
--------------
Чл. 42. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., доп., бр. 69 от 1999 г.) Пълномощията на кметовете на общини или кметства се прекратяват предсрочно:
1. при подаване на оставка пред общинския съвет;
2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 90 от 1996 г., бр. 69 от 1999 г., бр. 85 от 2000 г., бр. 69 от 2003 г.) при трайна невъзможност или при системно неизпълнение на функциите си за повече от три месеца - след решение на общинския съвет с мнозинство повече от две трети от общия брой на съветниците;
3. (доп. - ДВ, бр. 85 от 2000 г.) при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер;
4. при смърт; и т.н.
----------
Вижда се, че в сегашната редакция на чл. 42 ЗМСМА е отпаднала фигурата на зам. кмета.
----------------
Нека се има в предвид и чл. 19а ЗА:
Чл. 19а. (Нов - ДВ, бр. 67 от 1999 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2001 г.) Министър-председателят, заместник министър-председателите, министрите, заместник-министрите, посочените в чл. 19, ал. 4 еднолични органи и техните заместници и членове на колегиални органи, областните управители, заместник областните управители, кметовете на общини и заместник-кметовете на общини имат всички права по трудово правоотношение освен тези, които противоречат или са несъвместими с тяхното правно положение.
- лунатик
6 мнения
• Страница 1 от 1
Назад към Административно право
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта