начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

Условия за влизане в сила на решение на съда

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Условия за влизане в сила на решение на съда

Мнениеот tosheva » 08 Авг 2010, 16:42

Здравейте, наскоро приключи едно от делата който моят комшия води срещу общината.
Аз съм заинтересована страна по делото и ме интересува каква е точно процедурата по влизане в сила на решението на съда. Искам да отбележа, че не всички от заинтересованите лица бяха на делото и че все още не са получили решението на съда по пощата или по призовкаря.

Ако откажат да отидът да си вземат решението от съда или не са усведомени, какво се случва с решението влиза ли в сила, има ли някакъв срок. Изобщо как е уредено това положение от закона.

Благодаря.
tosheva
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 09 Яну 2009, 11:07

Re: Условия за влизане в сила на решение на съда

Мнениеот law_master » 09 Авг 2010, 09:07

Чл. 296. ГПК В сила влизат решенията:
1. които не подлежат на обжалване;
2. срещу които не е подадена въззивна или касационна жалба в определения от закона срок или подадената жалба е оттеглена; в последния случай решението влиза в сила от деня на влизане в сила на определението, с което се прекратява делото;
3. по които касационна жалба не е допусната за разглеждане или не е уважена.

Чл. 259. (1) Жалбата се подава чрез съда, който е постановил решението, в двуседмичен срок от връчването му на страната. (ако някой е бил заинтересована страна, но не е бил конституиран в процеса като такава, не може да подае жалба)
(2) Срокът за въззивно обжалване се прекъсва с подаването на молба за правна помощ и не тече, докато молбата се разглежда.
(3) От влизането в сила на решението за отхвърляне на молбата по ал. 2 започва да тече нов срок, а в случай на уважаването й новият срок започва да тече от връчването на първоинстанционното решение на назначения служебен адвокат.
(4) Подаването на следваща молба за правна помощ не спира и не прекъсва срока за въззивно обжалване.

ПП: Гледам ч е темата е в раздел ,,Административно право'' така че не е зле да уточните какъв е видът на производството - гражданско или административно'' понеже има разлики
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Условия за влизане в сила на решение на съда

Мнениеот tosheva » 12 Авг 2010, 11:26

Благодаря за вашия отговор.

Делото е административно гледа се в Софийски градски съд. Въпросът ми е ако заинтересованите страни не си вземат или не получат решението дали то влиза в сила или не ? Има ли давност едно такова решение и горе долу каква е тя ?
tosheva
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 09 Яну 2009, 11:07


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron