vili_spasova написа:estela_r написа:Аз съм дарителят и искам ако има някакъв начин, да включа в сделката клауза с която дарения да не може да продава,дарява и ипотекира имота до края на живота си.Интересува ме дали е възможно и има ли правна стойност?
Здравейте. Помислете за вариант учредяване на право на ползване и завещание в полза на приобретателя /този, които искате да дарите/. Можете да направите дарение и да си запазите право на ползване. Най-добронамерен съвет, потърсете консултация с нотариус, за първа консултация почти никой не взима такса. Занесете документите си и спокойно споделете с нотариуса защо искате да извършите точно такава сделка и с такива уговорки. Нотариусът ще Ви разясни какви възможности имате, както и да Ви ориентира колко ще струва горе-долу, ако имате актуална данъчна оценка /издадена тази година/.
Здравей, Вили,
Надявам се да те сварвам в добро здраве и бодър дух.
Позволи ми да противопоставя съображенията си относно дадената насока по отношение обличане в необходимата форма на дарственото изявление, с което в полза на лице се прехвърля "голата" собственост.
Идеята имотът да бъде обременен с вещното право по чл.56 ЗС в полза на дарителя, повярвай, не дава 100% спокойствие и гаранция за вещния ползвател. Това право по разпореждане на закона е лично, НЕПРЕХВЪРЛИМО право и се погасява с неупражняването му от вещния ползвател в период от 5 години. И после...?
Не бих посъветвала питащата да предприеме подобни стъпки, за да я сполети подобна съдба... на старини да остане на улицата - примери "бол".
П.П. И един нагледен пример от практиката ми -
Лелята дарява племенника си с един доста апетитен имот, като си запазва вещното право на ползване. Тя има двойно гражданство и приоритетно пребивава на територията на друга държава. Племенникът продава имота на трето лице с вещната тежест няколко месеца след като лелята напуска БГ, като тайно се е надявал (житейски правдиво предположение) леля му да не се върне в БГ преди изтичане на 5 годишния срок.
Ако това се бе случило, за да се "отърве" от вещната тежест върху придобития имот, купувачът има на разположение само една стъпка - по общия исков ред да поиска от съда да бъде признато в отношенията между страните, че правото на ответника в процеса по чл.56 ЗС (в случая лелята) е погасено поради неупражняването му в законоустановения 5-годишен срок.
П.П.П. Вили, в една друга тема се въздържах да направя коментар по твое изказване, но днес не можах да премълча...
Надявам се да споделяме едни и същи ценности и в подобни случаи да не даваме насоки, които биха дали временно разрешение на повдигнат въпрос от участници без юридическо образование, без да отчитаме вероятни бъдещи усложнения...