ПРЕХВЪРЛЯНЕ СРЕЩУ ГЛЕДАНЕ И ИЗДРЪЖКА
![Мнение Мнение](./styles/IDLaunch_Blue/imageset/icon_post_target.gif)
Въпроса ми е с какви права се ползва прехвърлител на имот срещу гледане и издръжка. Необходимо и задължително ли е в договора за прехвърляне да бъде вписано право на ползване на имота.
rosi7 написа:Въпроса ми е с какви права се ползва прехвърлител на имот срещу гледане и издръжка.
Да получава грижи и издръжка до края на дните си.
Необходимо и задълвително ли е в договора за прехвърляне да бъде вписано право на ползване на имота.
Този Ви въпрос се отнася до друг вид договор.. Според мен.
Melly написа:rosi7 написа:Въпроса ми е с какви права се ползва прехвърлител на имот срещу гледане и издръжка.
Да получава грижи и издръжка до края на дните си.
Необходимо и задълвително ли е в договора за прехвърляне да бъде вписано право на ползване на имота.
Този Ви въпрос се отнася до друг вид договор.. Според мен.
rosi7 написа:Попитах Ви защото имам 84 годишна баба която 1988 година е прехвърлила своите 1/2 идеални части от къща на сина си,които към сегашния момент е настанен в"старчески дом".Знам че грижите и издръжката се поделят м/у съпрузи.2007 има нови НА с които сина и снахата рпавят дарения на децата си като си учредяват доживотно право на ползване.В момента обаче баба ми е в меко казано неловка ситуация снахата и децата от сина и тоест нейни внучки я пъдят от къщата.Няма достъп до WC,няма печка хладилник......искат и пари за ток и др.Заключили са врата на стаята в която е само леглото и гардероба и.Упражняват психически тормоз над нея.Аз съм внучка.Майка ми е дъщеря на въпросната баба.Ние бяхме изгонени от имота,тоест нямаме право да я посещаваме там.Причината:"този имот е наша собственост" Какви са правата на баба ми?
donna написа: ....Не е задължително да си запазва правото на ползване ,но е желателно ,че да не остане на улицата някой ден.
Melly написа:donna написа: ....Не е задължително да си запазва правото на ползване ,но е желателно ,че да не остане на улицата някой ден.
Не виждам логика в това.
Не че не е възможно да се включи тази клауза.
donna написа: Баба ви да иска да се развали ДГИ по съдебен път ...а за дарението хм . мисля че може и то да се атакува по реда на 135 ЗЗД,но там има тънкости ,та накрая може и паричния еквивалент да иска.
rosi7 написа:Знам че ще е трудно.Надявам се да мога да разчитам на компетентността на много добър ваш колега.Отговорите Ви ме окуражиха да се заема сериозно със ситуацията.Вуйчо ми е добър човек,но по някаква причина започна да пие и преди около три години стигна до Психиатрична болница Раднево.Сега се сещам че мнoгoкратните настанявания там не винаги са били доброволни,имаше и прокурорски решения и глоби.......биеше баба ми.После си беше у дома няколко месеца и както вече писах сега е настанен в един дом в Ст.Загора.Това мисля лесно се доказва.Искам само да кажа че едва ли щях да Ви пиша тук ако не се беше стигнало до гоненето на баба ми от къщата.Майка ми като нейна дъщеря естествено е много загрижена.Покани я да живея при нас,но баба ми отказа.Бяхме изгонени от този дом вече от новите
"собственици",дори полиция извикаха,сякаш сме престъпници.Човешките взаимоотношения са много сложни.Майка ми няма претенции към този имот.Преди години когато е починал баща и тя е направила отказ от наследсвените си идеални части в полза на майка си.Сега обаче иска само едно-спокойни старини за баба ми.
rosi7 написа:мога ли да попитам наистина ли едно такова дело може да се проточи дълго във времето.Има ли място от където мога да се запозная със законово установени срокове на процедурите?