начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

промяна разпределение на ползване

Казуси за недвижими имоти


промяна разпределение на ползване

Мнениеот pita6toto » 22 Яну 2010, 18:53

Здравейте!
Казуса ми е следния:
Х и У си купуват един парцел, като стават съсобственици всеки с по 1/2 ид.ч. Сключват договор с нот. заверка на подписите за разпределение на "владението и ползването" на имота. Съгласно договора Х ще "владее и ползва" източната половина, а другата ще се владее и ползва от У.
След това Х и У подават ОБЩА молба да им се разреши да си построят по една сграда в имота. В приложените към молбата проекти и т.н. се сочи че и двете сгради ще бъдат построени в източната половина /тази дето по договор се владее и ползва от Х/. Молбата им се уважа и си взамат съответните разрешителни и си построяват двете самостоятелни сгради.
В последствие се скарват и Х завежда дело, като иска от съда да осъди У да премахне сградата си, щото се намирала в половината от парцела, която съгласно договора той трябвало да владее и ползва.

Основно се чудя, след като са подали ОБЩА молба за строеж на сградата, то може ли да се счита, че Х е дал съгласието си У да си построи сграда в неговата част от парцела и сега претенцията му се явява неоснователа?
И друго - може ли обстоятелството, че вече е построена сградата да се използва от У, като поиска от съда преразпределение на съсобствения парцел по реда на чл. 32 ЗС , поради настъпило изменение на фактическата обстановка относно начина, по който страните по споразумение са ползували реално същия парцел.
Благодаря!
pita6toto
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 22 Яну 2010, 18:33

Re: промяна разпределение на ползване

Мнениеот magodeoz » 22 Яну 2010, 19:22

Чудейки се, трябва да си отговорите на следните въпроси:
На какво правно основание и в съответствие с коя приложима правна норма Х и У са строили? Резултатът от тази тяхна инвестиционна инициатива е ли съсобствен строеж, или обектите (дяловете) им са индивидуализирани?
Следва да имате предвид, че разпределението на ползването не е тъждествено на делба на имота, и няма "негова" и "чужда" част от парцела – той си остава съсобствен (в идеални части). Чл. 32 от ЗС не е приложим в случая.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: промяна разпределение на ползване

Мнениеот pita6toto » 22 Яну 2010, 20:38

Няма спор, че парцелът си остава съсобствен.
Въпросът е :
след като има договор между двамата съсобственици, с нотариална заверка на подписите, според който Х "ще владее и ползва" източната 1/2 от имота, а пък именно в точно тази половина У си е построил нещо, то има ли право Х да иска премахване на това нещо, тъй като нещото му пречи да "владее и ползва" източната половина от имота - както е по договор.
Относно дали е съсобствен строежа : не е. Каса е се за два самостоятелни обекта. И двамата са си ги построили в източната половина, защото в другата не е удобно. И така постройките са от преди повече от 15г. Сега съсобствениците се хващат за гушите и Х казва на У : "махай си постройката, щото ми пречи да си владея и ползвам източната 1/2 от имота, както се бяхме договорили навремето".
В първия момент си мислех У да се позове на придобивна давност /защото ползва тази постройка повече от 10 г., а и постройката си е самостоятелен и индивидуализиран обект/, ама и това надали ще мине.
pita6toto
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 22 Яну 2010, 18:33

Re: промяна разпределение на ползване

Мнениеот magodeoz » 22 Яну 2010, 21:53

Ако са два самостоятелни обекта, значи или има взаимно учредяване на право на строеж, или има прекратяване на съсобственост чрез делба. И в двата случая съсобственият двор е обща част, а онзи, който е ползвал частта, в която е строежа, при реализирането му доброволно е приел тази тежест и неудобство. И дума не може да става за премахване на законна постройка, защото пречела на "владеенето и ползването". Придобивна давност - шегувате се, нали?
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: промяна разпределение на ползване

Мнениеот pita6toto » 22 Яну 2010, 23:34

делба - няма със сигурност
право на строеж - и двамата съсобственици са подали общо искане за разрешение за строеж до Общината и им е било разрешено, така че сигурно е спазена процедурата по чл. 56, ал.3 ЗТСУ /отм./ /може и да греша за нормата/.
Няма спор, че и двете постройки са законни.
Просто Х се хваща, че У е нарушил договора между тях /а не строителните норми/.
Аз също считам, че след като заедно са подали въпросното заявление за строеж с приложени разни скици, в които е посочено че и двете постройки се намират в източната половина, а пък и Х е допуснал строежа, то страните мълчаливо са ревизирали договора за "разпределяне на ползването и владението".
Все пак събирам мнения!
Благодаря!
pita6toto
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 22 Яну 2010, 18:33

Re: промяна разпределение на ползване

Мнениеот sunrise » 25 Яну 2010, 10:57

Пред вид новите постройки в имота, ще трябва да се направи нов договор, като се отчете , кой колко застроена площ притежава и се приспадне от неговия дял. Има доста богата практика в тази насока.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: промяна разпределение на ползване

Мнениеот pita6toto » 25 Яну 2010, 13:40

По принцип е така, но в случая за договор и дума не може да стане - просто двамата са се хванали за гушите и са на принципа "не искам аз да съм добре, а искам на Вуте да му е зле". По скоро ада ще замръзне отколкото тия двамата да се разберат доброволно по между си. Просто клаузите в настоящия договор се използват за цакане на друата страна.
А, че нещата са се променили след като са сключили въпросния договор за "разпределяне на ползване и владението" няма спор. Именно за това още в самото начало попитах дали не може да се иска от съда преразпределяне на това "ползване и владение" по чл. 32 ЗС.
pita6toto
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 22 Яну 2010, 18:33

Re: промяна разпределение на ползване

Мнениеот sunrise » 25 Яну 2010, 14:42

Няма проблем, който и да е от тях да поиска съдът да разпредели ползването на имота, само дето ще им излезе в пъти повече от доброволното уреждане.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron