начало

Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД

Права на попечител над имущество

Казуси за недвижими имоти


Права на попечител над имущество

Мнениеот Feles » 21 Юли 2004, 17:06

Здравейте,
Моля за помощ по следния проблем:
Майка ми е поставена под ограничено запрещение, като аз съм назначена за попечител. Тя притежава апартамент, който не се използва и има нужда от ремонт. Мойто намерение е да ремонтирам апартамента със собствени средства, след което да го отдам под наем, за да мога да осигуря срредства за препитание на майка ми. Вероятно поради болестта си, тя е против това мое решение.
В закона успях да открия само изискването за моето съгласие при имуществени сделки от нейна страна, но не открих какви са моите права върху нейното имущество, и по-специално - имим ли право да извършвам изменения върху нейния имот (ремонт) и да го отдавам под наем.
Благодаря ви предварително за помощта.

Feles
Feles
 

Re: Права на попечител над имущество

Мнениеот донна2 » 21 Юли 2004, 18:24

След като майка ви е поставена под ограничено запрещение тя е в режим на непълнолетно лице тоест тя ще извършва правни действия със съгласието на попечителя, но тя може и сама да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите си нужди и да разполага с това, което е придобила със своя труд.

Според Чл.73.(2) от СК Отчуждаването на недвижими и движими вещи с изключение на плодовете и вещите, които подлежат на бързо разваляне, обременяването им с тежести и изобщо извършването на действия на разпореждане, които се отнасят до имущества на ненавършили пълнолетие деца, се допуска с разрешение от районния съд по местоживеенето само при нужда или очевидна тяхна полза.

що се отнася до отдаването под наем такова ограничение няма ,това все пак са действия по запазване и поддържане на имуществото /аргумент от ТР 91/1974 на ОСГК/
на основание чл.122 от СК попечителя е длъжен да се грижи за личността и за запазване интересите на поставения под попечителство. Той дава съгласие за извършване на правни действия от последния.
също така според ал.3 на същият член - Правилата на чл. 117, ал. 3, 118, ал. 1, и 120 се прилагат съответно и при попечителството. За теглене на суми от паричните влогове се изисква разрешение от районния съд.

По тази причина считам ,че може да отдадете имота под наем
донна2
 

Re: Права на попечител над имущество

Мнениеот bgjurist » 25 Юли 2004, 04:51

Ех, Ани, пак си много подробна! Като попечител, тя има право на управление, но не и на разпореждане; разпореждането се допуска при изключителни хипотези.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Права на попечител над имущество

Мнениеот донна2 » 25 Юли 2004, 06:38

специално за тебе бе Жельо и за другите на които не им е ясно разеснение в едно изречение
Когато се отдава под наем имот на ограничено запретен това са действия по запазване и поддържане на имуществото /аргумент от ТР 91/1974 на ОСГК/, което какво значи ,че са действия по управление на имота .
Ако имаш и други въпроси или нещо не ти е ясно питай питай ще ти обясня .
донна2
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта


cron