начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

как е възможно :?:

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


как е възможно :?:

Мнениеот kuskus » 02 Мар 2007, 16:07

Добър ден искам да попитам как е възможно да се пусне забрана за напускане на страната на лице което е завело дело за измама и не е подсъдимо.Имат ли право на това и как би могло да се премахне тази забрана когато лицето живее извън българя :?:
kuskus
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Мар 2007, 16:00

Мнениеот romolita » 02 Мар 2007, 16:43

Добър ден!
Отговарям Ви само по принцип, тъй като информацията, която сте дали според мен е недостатъчна! В цитирания случай най-вероятно се касае за наложена принудителна административна мярка по Закона за българските документи за самоличност. По-долу са посочени правните основания за прилагането на тези мерки, компетентните органи, както и редът за обжалване.
Чл. 76. (изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.) Може да не се разреши напускане на страната, паспорти и заместващи ги документи да не се издават:
1. лица, по отношение на които е повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда лишаване от свобода до три години, и на осъдени за такива престъпления, до изтърпяване на наложеното им наказание;
2. лица, осъждани за умишлени престъпления от общ характер, но нереабилитирани;
3. (изм. ДВ бр. 43/2005 г.) лица, които имат парични задължения в големи размери към български физически и юридически лица и към чуждестранни такива, установени по съдебен ред, освен ако личното им имущество покрива задължението или ако представят надлежно обезпечение;
4. лица, които при подаване на заявление за издаване на паспорт или други документи за преминаване на държавната граница са съобщили неверни данни, свързани с основания за отказ или с обстоятелства по загубване, открадване или унищожаване на издадения им паспорт или заместващ го документ - за срок от една година от подаване на заявлението;
5. (изм., ДВ, бр. 29 от 2003 г.) лица, които по време на пребиваването си в друга държава са извършили нарушения на нейното законодателство - за срок две години от получаване на официално писмо от Министерството на външните работи или на документите за принудително извеждане или експулсиране, посочващи извършеното нарушение, от компетентните органи на съответната държава;
6. (изм., ДВ, бр. 29 от 2003 г., изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.) лица, принудително изведени или експулсирани от друга държава за нарушения на режима за влизане и пребиваване - за срок две години от получаване на официално писмо от Министерството на външните работи за извършеното нарушение или от датата на получаване от компетентните органи на документите за принудително извеждане или експулсиране;
7. лица, наказвани повторно за нарушаване на българското митническо, данъчно или валутно законодателство - за срок от една година от изпълнението на последното наказание;
8. (изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.) лица, които са обявили за изгубен, откраднат или физически унищожен документ за самоличност и е установено, че продължават да го използват - за срок една година от датата на установяване на нарушението;
9. (нова, ДВ, бр. 67 от 1999 г.) малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които нямат писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители.
Чл. 76а. (нов - доп. ДВ бр. 91/2005 г.) (1) Не се разрешава напускане на страната, не се издават паспорти и заместващи ги документи, а издадените се отнемат на ненавършили пълнолетие лица, за които са постъпили данни от български или чужд компетентен орган, че по време на пребиваването си в чужбина са били въвлечени или използвани за дейности по чл. 11 от Закона за закрила на детето.
(2) Мерките по ал. 1 са с цел закрила на детето и се прилагат за срок до две години от издаване на заповедта за прилагането им.
(3) По изключение, при доказани здравословни причини или други нетърпящи отлагане случаи, мерките по ал. 1 не се прилагат.
(4) Министърът на вътрешните работи, председателят на Държавната агенция за закрила на детето и министърът на външните работи издават съвместна инструкция за прилагането на мерките по ал. 1.
Чл. 77. (изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.) На лицата, намиращи се извън Република България, с наложени принудителни административни мерки по чл. 75 или 76, или мерки по чл. 76а, се издава временен паспорт.
Чл. 78. (1) (Доп., ДВ, бр. 42 от 2001 г.; предишен текст на чл. 78, бр. 45 от 2002 г.) Принудителните административни мерки се прилагат с мотивирана заповед от министъра на вътрешните работи или от упълномощени от него длъжностни лица да упражняват правомощията по този раздел.
(2) (Нова, ДВ, бр. 45 от 2002 г.) Принудителната административна мярка по чл. 75, т. 2 се прилага с мотивирана заповед на председателя на Държавната комисия по сигурността на информацията или на ръководителите на службите за сигурност и на службите за обществен ред.
(3) (нова - доп. ДВ бр. 91/2005 г.) Мярката по чл. 76а се прилага с мотивирана заповед на министъра на вътрешните работи или на упълномощени от него длъжностни лица по предложение или след представяне на становище от председателя на Държавната агенция за закрила на детето.
Чл. 78а. (нов, доп. ДВ бр. 105/2006 г.) (1) Органът, издал акта, от който произтича основанието за прилагане на принудителната административна мярка, изпраща този акт по служебен път на органа, който е компетентен да я приложи или отмени.
(2) Принудителната административна мярка се прилага или отменя след получаване на акта по ал. 1.
Чл. 79. (1) (Предишен текст на чл. 79, доп., ДВ, бр. 42 от 2001 г.; изм., бр. 45 от 2002 г., бр. 29 от 2003 г.) Издаването на заповедите по чл. 78 и тяхното обжалване се извършва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(2) (Нова, ДВ, бр. 42 от 2001 г.; изм., бр. 45 от 2002 г.) При издаването на заповедите по чл. 75, т. 1 - 3 не се прилагат разпоредбите на чл. 7, ал. 2 и чл. 11 от Административнопроцесуалния кодекс.
(3) (Нова, ДВ, бр. 42 от 2001 г.) Заповедите по ал. 2 подлежат на незабавно изпълнение и могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(4) (Нова, ДВ, бр. 42 от 2001 г.; изм., бр. 29 от 2003 г.) Жалбата срещу заповед по ал. 1 не спира изпълнението на заповедта.
romolita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Фев 2007, 13:32

Мнениеот arhikanzlera » 02 Мар 2007, 16:43

Казусът Ви е много беден на фактология, за да Ви се даде наистина обективен и компетентен отговор... Моля приложете допълнителна информация!

Ето един пример за налагане на принудителни административни мерки, но дали е относим към вашия случай?!?

ЗАКОН
ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Чл. 43. (Изм., ДВ, бр. 42 от 2001 г.)
(1) Забрана за напускане на Република България се налага на чужденец, който:
1. е осъден с влязла в сила присъда и не е изтърпял наложеното наказание лишаване от свобода;
2. (изм., ДВ, бр. 37 от 2003 г.) има задължения над 5000 лв. към български юридически или физически лица, които са установени по съдебен ред и не са надлежно обезпечени;
3. (изм., ДВ, бр. 45 от 2002 г.) има ликвидни и изискуеми задължения към държавата в размер над 5000 лв. или е член на контролните или управителните органи на юридически лица, които имат ликвидни и изискуеми задължения към държавата в размер над 5000 лв., в случай че не е представено надлежно обезпечение.
(2) Мерките по ал. 1 се прилагат и спрямо чужденци, които притежават и българско гражданство.
(3) Забранява се напускане на Република България на чужденец под 18 години, притежаващ и българско гражданство, на който единият родител е български гражданин и не е дал писмено съгласие за пътуването му зад граница.
Чл. 44. (Изм., ДВ, бр. 42 от 2001 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 54/2002 г., изм. доп. ДВ бр 82/2006 г.) Принудителните административни мерки се налагат със заповед на директор на национална, териториална служба на Министерството на вътрешните работи, на началник на регионална гранична служба или директора на дирекция "Миграция". Екземпляр от заповедта се изпраща на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет.
arhikanzlera
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 01 Мар 2007, 17:56

Мнениеот kuskus » 02 Мар 2007, 16:58

sluchaqt e slednia 2000 godina me izmamiha na centura na sofia s 1600 dolara pria koeto podadah jalba v 1-raino na yl.Rakovski.Beshe mi napravena ochna stavka 3 puti sum davala pokazania v policiata po sluchaq.2004 godina me bqha pusnali za nacionalno izdirvane pri koeto pri moi opit da napusna bulgaria me zadurjaha zakaraha v policiata na slivnica i me osvobodiha 2 chasa po kusno.Tui kato az jiveq v chujbina 2005 mart mesec napusnah bulgaria kudeto bqh na pochivka i septemvri mesec ostanovih che mi izticha validnosta na pasporta pri koeto izpratih nujnite documenti ot posolstvoto v bulgaria i mi dadoha otgovor che imam zabrana za napuskane na stranata pri polojenie che az veche sum izvun neq.razbiram ot sledovatelq po deloto che ima nasocheno delo za dekemvri 2005 na koeto az ne prisustvam poradi lipsa na pasport i sled tova ne mi davat nikakva informacia po deloto nito mi izdavat pasport .ne sum osujdana i nqmam drugi zavedeni dela ot men ili sreshtu men.
kuskus
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Мар 2007, 16:00

Мнениеот romolita » 02 Мар 2007, 17:27

По- горе пропуснах да цитирам чл. 75 от Закона за българските документи за самоличностЧл. 75. (изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.) Не се разрешава напускане на страната, а паспорти и заместващи ги документи не се издават на:
1. лица, за които има достатъчно данни, че с пътуването си застрашават непосредствено сигурността на Република България;
2. (отм., ДВ, бр. 67 от 1999 г.; нова, бр. 45 от 2002 г.) лица, за които има достатъчно данни, че с пътуването си застрашават системата за защита на класифицираната информация, представляваща държавна тайна на Република България;
3. (изм., ДВ, бр. 70 от 1999 г., ДВ бр. 86/2005 г.) лица, на които е наложена забрана по чл. 68 от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на осъдени на лишаване от свобода до изтърпяване на наложеното им наказание, освен в случаите по чл. 66 от Наказателния кодекс;
4. лица, които са осъдени да плащат другиму издръжка и не са я осигурили за срока на пребиваването си в чужбина;
5. (доп., ДВ, бр. 45 от 2002 г.; изм., бр. 29/2003 г., бр. 105/2005 г.) лицата, за които е поискана забрана по реда на чл. 182, ал. 2, т. 2, буква „а” и по чл. 221, ал. 6, т. 1, букви „а” и „б” от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;

Това, което сте дали като допълнителна информация като че ли обърква още повече нещата. Моят съвет е първо внимателно да прочетете основанията за прилагане на принудителни административни мерки на български граждани, които посочих по-горе. В случай, че никое от основанията не касае Вашия случай може би е най-добре да се обърнете към Отдел Български документи за самоличност при Национална служба Полиция с молба да Ви посочат правното основание за отказа да Ви бъде издаден паспорт. Знаейки правното снование ще имате и възможност за съответна защита.
Значи ли, че все още сте в чужбина с изтекъл срок на валидност на паспорта Ви
Твърде е възможно да е постановено принудително довеждане с оглед явяването Ви в съда по повод на измамата, за която говорите. Все още има много въпросителни!
romolita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Фев 2007, 13:32

Мнениеот kuskus » 02 Мар 2007, 17:55

Purvo bih iskala da blagodaria za predostavenata mi informacia no ne otgovarqm na nito edin ot zakonite ili tehnite chlenove.I otgovarqiki na vuprosa da vse oshte sum izvun Bulgaria i bez pasport no s validna lichna karta koqto veche e validen document za stranite ot evropeiskia sauz.
kuskus
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Мар 2007, 16:00

Мнениеот kuskus » 02 Мар 2007, 17:57

Purvo bih iskala da blagodaria za predostavenata mi informacia no ne otgovarqm na nito edin ot zakonite ili tehnite chlenove.I otgovarqiki na vuprosa da vse oshte sum izvun Bulgaria i bez pasport no s validna lichna karta koqto veche e validen document za stranite ot evropeiskia sauz.
kuskus
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Мар 2007, 16:00

Мнениеот romolita » 02 Мар 2007, 18:20

Връщам се на изходна позиция. Очевидно не сте уведомени за какъвто и да е издаден акт за прилагане на принудителна административна мярка, следователно можете да се обърнете, както казах, към Отдел Български документи за самоличност при Национална служба Полиция с молба да бъдете уведомени дали имате наложена забрана за напускане на страната и ако да - на какво правно основание. От отговора ще зависят по-нататъшните Ви действия. След като се в чужбина можете да подадете молбата и в електронен вид ако не се лъжа. Влезте в сайта на МВР - http://www.mvr.bg. Доколкото си спомням има линкове към Национална служба Полиция - адресът е написан там, както и към документи за самоличност.

Все пак си мисля, че е постановено принудително довеждане от съда! В този случай се уведомяват и органите на гранична полиция.
Успех!
romolita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Фев 2007, 13:32

Мнениеот kuskus » 02 Мар 2007, 18:30

Blagodaria mnogo za predostaveneta informacia!
kuskus
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Мар 2007, 16:00


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron