начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

Помощ

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ

Мнениеот stefko_bg » 19 Мар 2007, 20:21

Колеги!
Дайте ми акъл:
Води се досъдебно производство и пострадало от престъплението е ЮЛ. Становището на съда е, че в досъдебното производство ЮЛ няма качеството на пострадал. Така ли е?
Защото,според мен, правата на ЮЛ се реализират посредством ФЛ /управител, изп.директор.../ и такова едно тълкуване на съда е неприемливо
stefko_bg
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Мар 2007, 19:53

Мнениеот legenora » 19 Мар 2007, 21:41

Тълкуването на съда е абсолютно правилно.Законът не оставя съмнение , че новият субект предвиден като участник в досъдебното производство(според част от теорията "квазисубект" и т.н.,но това е тема за друг постинг) -пострадал чл.74-75 НПК може да е само физическо лице.

"Лице, което има качеството на пострадал

Чл. 74. (1) Пострадал е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението.
(2) При смърт на лицето това право преминава върху неговите наследници."
Неимуществени вреди може да претърпи само фл.Може да почине само фл. и т.н.
Друг аргумент , е че когато закона урежда юл. като претърпяло имуществени вреди , той говори не за пострадал ,а за ощетено юридическо лице.Така чл. 73 (2) изрично различава пострадалия и ощетеното юридическо лице.
" Чл. 73. (1) Съдът и органите на досъдебното производство са длъжни да разяснят на пострадалия, че има право да предяви в съдебното производство граждански иск за вредите, причинени от престъплението.
(2) По искане на пострадалия или на неговите наследници, или на ощетеното юридическо лице в досъдебното производство съответният първоинстанционен съд еднолично в закрито заседание взема мерки за обезпечаване на бъдещ иск по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Също и в чл.213 , 243(3) и др.
На практика основното право в досъдебното производство ощетеното юл. може да иска обезпечение на гражданския си иск , който може да предяви едва в съдебното производство като се конституира като граждански ищец.
legenora
Потребител
 
Мнения: 115
Регистриран на: 25 Сеп 2006, 16:33


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron