начало

Уволнен парнаджия осъди ВКС – бил нарочен заради скандален клип в съдебната палата Уволнен парнаджия осъди ВКС – бил нарочен заради скандален клип в съдебната палата

GSM-а бил краден, взеха го, а сега накъде?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


GSM-а бил краден, взеха го, а сега накъде?

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 12:51

Здравейте,
имам следния проблем: Преди около месец купих мобилен телефон от заложна къща, който подарих на приятелката ми. Днес са и се обадили от полицията, оказа се, че телефона е краден и се издирва! Наложи се да го предадем доброволно!

Понеже за пръв път купувам каквото и да било от заложна къща и съм чувал за случаи в които стоката се оказва крадена, специално поисках касова бележка, която все още пазя! Ходих до заложната къща, за да си искам парите обратно, но категорично отказаха да ми ги върнат! Те не били виновни...за мен това е магазин от който съм закупил дадена стока, платил съм за нея и съм получил фискален документ, който би трябвало да гарантира правата ми над стоката, в последствие се казва, че взимат ПОДАРЕНИЯ телефон от приятелката ми! На мен ми изглежда, като да дойдат и да ми вземат дрехите, техниката и т.н. защото се оказало, че вносителя не е платил мито и данък за нея и той после да каже "Ами случва се"

Искам да ви попитам, какво мога да предприема в този случай? Най-малкото, искам да получа обратно сумата, която съм заплатил, както и компенсация за причиненото ни неудобство!
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот andronika » 16 Окт 2007, 13:03

Това, което ми идва наум е да изчакате да се образува дело срещу извършителя на кражбата - това е лицето, което е дало телефона в заложната къща и след това в първото по делото заседание да предявите граждански иск срещу него. Другият вариант е директно да си заведете гражданско дело срещу заложната къща, но там шансовете са 50/50.
andronika
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 18 Дек 2002, 14:00

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 13:07

Няма ли закон, който да защитава правата ми, като купувач? На мен ситуацията ми изглежда абсурдна! Закупил съм напълно законно стока, а сега трябва да водя дела за да получа (евентуално) парите, които съм заплатил за нея. :?
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот kiril123456 » 16 Окт 2007, 13:23

да се присъедини по наказателното дело като граждански ищец за сумата - цената на джиесема
kiril123456
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 29 Мар 2007, 10:46

Мнениеот j.k » 16 Окт 2007, 13:40

Който придобие владение на движима вещ на правно основание, годно да го направи собственик, без да знае това, придобива вещта. Вие сте сключили със заложната къща договор за покупко-продажба с предмет мобилен телефон, като сте си изпълнили задължението да платите цената, въпреки че придобиването на собствеността върху апарата настъпва по силата на постигнатото съгласие. В този момент не сте знаели, че същият този телефон е бил краден. Никой не може да ви го вземе, освен ако се образува наказателно дело срещу истинския извършител на кражбата, като в този случай апаратът се изземва като веществено доказателство. Но след приключване на делото ще ви върнат апарата, а истинският собственик, този, чийто апарат е бил откраднат, има регресен иск срещу крадеца, ако, дай боже, се открие.
j.k
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 25 Яну 2005, 17:41

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 13:41

Този, който го е откраднал нито го познавам, нито имам желание! Не ме интересува кой е - аз имам взаимоотношение със заложна къща, не е ли по-правилно да си търся парите от тях?
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 13:46

Благодаря j.k , в момента въпроса за мен е не само за сумата, а вече е и много принципен! Освен това когато взеха телефона не споменаха нищо за веществено доказателство, нито, че ще бъде върнат. А дори да го върнат, кога ще бъде това? След 1-2-3 години? Има ли възможност да търся правата си в заложната къща? Как така ако стоката е дефектна са длъжни да я сменят или върнат парите, а ако се окаже открадната и ти я вземат - трябва да водиш дела?

Парите в краен случай мога и да ги прежаля (въпреки, че нямам такива намерения), но няма да оставя нещата така!
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 14:21

WELCOME TO BULGARIA! :roll: :roll: :roll:

Благодаря ви за мненията! С други думи - няма да си получа парите...

...кофти, защото смятам да си ги получа!
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот razli4na » 16 Окт 2007, 14:32

j.k написа:Който придобие владение на движима вещ на правно основание, годно да го направи собственик, без да знае това, придобива вещта. Вие сте сключили със заложната къща договор за покупко-продажба с предмет мобилен телефон, като сте си изпълнили задължението да платите цената, въпреки че придобиването на собствеността върху апарата настъпва по силата на постигнатото съгласие. В този момент не сте знаели, че същият този телефон е бил краден. Никой не може да ви го вземе, освен ако се образува наказателно дело срещу истинския извършител на кражбата, като в този случай апаратът се изземва като веществено доказателство. Но след приключване на делото ще ви върнат апарата, а истинският собственик, този, чийто апарат е бил откраднат, има регресен иск срещу крадеца, ако, дай боже, се открие.


Мойте уважения към автора на поста, но написаното е абсолютно неверно и подвеждащо. Никой не може да продобие собственост върху крадена вещ, ако и да не е знаел, че е такава.
Чл. 77 от ЗС. Правото на собственост се придобива чрез правна сделка, по давност или по други начини, определени в закона.
Чл. 78 . (2) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г.) от ЗС Собственикът на открадната или загубена вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата или изгубването.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 14:44

Имам въпрос!

Заложната къща е сключила договор за покупко-продажба за дадената вещ. Т.е тя е станала собственик на тази открадната вещ, след което аз съм я купил от тях. Ако пък никой неможе да придобие собственост над крадена вещ, как така може да я продаде? Още повече ако е юридическо лице?

Въпроса ми е: Заложната къща не носи ли отговорност пред закона? Пред мен? И последния в схемата ли е този, който гори? В смисъл,хипотетично - ако аз бях продал телефона 1 ден преди да бъде потърсен - нямаше да нося никаква отговорност, така ли? Следващият собственик от мен ли трябваше да си търси парите, от заложната къща или да заведе дело към този, който го е откраднал? А полицията - трябваше ли да го търси от мен? Дори още по-интересно ми е ако аз го бях продал не 1 ден, а 20 минути преди или дори, след като го потърсиха от мен?

Иначе, дознателя постъпи изключително професионално, според мен, за което му благодаря! А и е много хубаво е, че полицията си върши работата!
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот razli4na » 16 Окт 2007, 15:04

peterb, заложната къща може да е сключила договор за покупко- продажба на вещта, но не е станала собственик /тъй като е купила от несобственик, т. е. някой е прехвърлил права, които не притежава/. Никой по веригата не става такъв, колкото и разпоредителни сделки да се сключат.
Останалите Ви въпроси са хипотетични- мога да Ви отговоря /хипотетично/, но не намирам смисъл.
Желая успех!
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 15:18

razli4na, благодаря ти за отговора! Исках да зная, при положение, че заложната къща не притежава тази вещ, как така я препродава на мен. И дали няма прост и елементарен закон, който да казва с прости думи, че ако продадеш на някого и получиш дадена сума, което се явява сделка за вещ, която не притежаваш - то ти си длъжен незабавно да възстановиш сумата на купувача, просто защото продаваш нещо,което не притежаваш, което според мен се явява нарушение на закона! А също так тази заложна къща е спечелила от препродажбата. Как ли мислят данъчните?

Ако няма закон, който да урежда този въпрос, това говори много лошо за законодателството...така мисля аз!
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот limpopo » 16 Окт 2007, 15:28

peterb, има такъв закон .. и имате право да получите продажната цена
limpopo
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 25 Юни 2007, 17:09

Мнениеот razli4na » 16 Окт 2007, 15:39

Нищо подобно- закони има, въпросът е дали се прилагат.
Въпрос е също, дали хората от заложната къща са знаели, че вещта е крадена- това ще установяват компетентните органи. Едва тогава ще възникне отговорността, защото последната е пряко свързана с вината.
А връщането на сумата, за съжаление, не мога да кажа, че ще е незабавно- първо трябва да се установи факта, че действително вещта е открадната.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот j.k » 16 Окт 2007, 18:28

Ще се радвам да обменим мнения с razli4na, която в синхрон с псевдонима си мисли различно, което харесвам. Вие твърдите, че никой не може да придобие собственост върху крадена вещ, в същото време цитирате разпоредби в ЗС, които по категоричен начин опровергават твърдението Ви, т.е. "собственикът на открадната вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата" и "правото на собственост се придобива чрез пр.сделка, по давност или по друг начин, определен в закона". Чл.78 ЗС не е ли "друг начин, посочен в закона"? Освен това докато собственикът на откраднатата вещ не я поиска в посочения срок или ако я поиска след посочения срок, собствеността не остава ли на добросъвестния владелец? Ето пример, чрез който ясно се вижда как някой може да стане собственик на открадната вещ, дори и след три години.
Да, права сте, че никой не може да прехвърли права, които няма, но купувачът в нашия случай придобива собствеността не чрез праводател, а първично.
По-интересно става с допълнителния факт, изтъкнат в казуса, а именно последващо дарение. Ако темата във форума продължи, ще се включа в разискването по този въпрос.
Струва ми се, че ако се появи истинският собственик на телефона, ще възникне правен спор относно правото на собственост
j.k
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 25 Яну 2005, 17:41

Re: GSM-а бил краден, взеха го, а сега накъде?

Мнениеот stoiant » 16 Окт 2007, 20:03

peterb написа:Здравейте,
Днес са и се обадили от полицията, оказа се, че телефона е краден и се издирва! Наложи се да го предадем доброволно!
Понеже за пръв път купувам каквото и да било от заложна къща и съм чувал за случаи в които стоката се оказва крадена, специално поисках касова бележка, която все още пазя!

Нещо не е таман. Поискали сте касова бележка от заложната къща, добре, но как полицията е разбрала че вие сте купили телефона и са ви се обадили? Когато се издава касова бележка името и адреса на клиента не се изисква, как така полицията Ви намери така бързо, та това става само другаде по света но не и България. Или има нещо друго ? Сигурен ли сте че полицията ви го взе, издадоха ли ви протокол ?
Помислете ако казвате истината.
stoiant
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 15 Окт 2007, 17:34

Re: GSM-а бил краден, взеха го, а сега накъде?

Мнениеот peterb » 16 Окт 2007, 20:20

stoiant,
всеки мобилен телефон има уникален номер,който се нарича IMEI. Собственика подава жалба в МВР, които от своя страна се обръщат към мобилните оператори. Те извършват проверка и резултата е разпечатка с всички СИМ карти пускани на този апарат - телефонни номера заедно с име, адрес, ЕГН, дата и час на пускане на телефона :)

А относно това дали съм сигурен, че са го взели от полицията - да! В 6то РПУ от приятелката ми, която ми се обади, защото и аз трябваше да отида да дам обяснение, има и протокол за доброволно предаване.
peterb
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2007, 12:48

Мнениеот stoiant » 16 Окт 2007, 22:48

О извинявай не знаех че сте го пуснали в действие.
stoiant
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 15 Окт 2007, 17:34

Мнениеот pokerman » 16 Окт 2007, 23:31

Последният купувач не е собственик. Собственик си е този от когото е бил откраднат и той може да си го иска на основание чл. 108 ЗС от този последен купувач.
ЧЛ. 78 ал 2 Собственикът на открадната или загубена вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата или изгубването. Това правило не се прилага, когато владелецът е придобил вещта от държавно или общинско предприятие.
„Ако народът не може да бъде целокупен, лесно ще стане изцяло купен! “
pokerman
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 23 Юни 2006, 00:40

Мнениеот razli4na » 17 Окт 2007, 10:40

j.k написа:Ще се радвам да обменим мнения с razli4na, която в синхрон с псевдонима си мисли различно, което харесвам. Вие твърдите, че никой не може да придобие собственост върху крадена вещ, в същото време цитирате разпоредби в ЗС, които по категоричен начин опровергават твърдението Ви, т.е. "собственикът на открадната вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата" и "правото на собственост се придобива чрез пр.сделка, по давност или по друг начин, определен в закона". Чл.78 ЗС не е ли "друг начин, посочен в закона"? Освен това докато собственикът на откраднатата вещ не я поиска в посочения срок или ако я поиска след посочения срок, собствеността не остава ли на добросъвестния владелец? Ето пример, чрез който ясно се вижда как някой може да стане собственик на открадната вещ, дори и след три години.
Да, права сте, че никой не може да прехвърли права, които няма, но купувачът в нашия случай придобива собствеността не чрез праводател, а първично.
По-интересно става с допълнителния факт, изтъкнат в казуса, а именно последващо дарение. Ако темата във форума продължи, ще се включа в разискването по този въпрос.
Струва ми се, че ако се появи истинският собственик на телефона, ще възникне правен спор относно правото на собственост


Дано да не се случи така, че юридически неподготвени хора да четат мнението Ви. Представяте ли си какъв хаос и правна нестабилност ще настъпи, ако бяхте прав- що кражби, що чудо ще видим.
А в спор с Вас не ми се иска да влизам, тъй като ще трябва да прехвърляме фундаментални теории и институти, върху които се крепи правовата ни система.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта


cron