начало

Уволнен парнаджия осъди ВКС – бил нарочен заради скандален клип в съдебната палата Уволнен парнаджия осъди ВКС – бил нарочен заради скандален клип в съдебната палата

чл.9, ал.2 НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот nikolai.pachevski » 28 Окт 2007, 14:25

Ами не виждам никакво място за искане за изменение на обвинението. Единственото което може прокурора да направи е да не поддържа обвинението и съдът да оправдае подсъдимия с присъдата, защото деянието му не съставлява престъпление, като позицията на прокурора е без значение за съда.
nikolai.pachevski
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Апр 2006, 13:47
Местоположение: Плевен

Мнениеот katerinakuch » 28 Окт 2007, 20:14

Аз лично имах дело, в което чл.9 ал.2 от НК беше приложен чак на трета инстанция от ВКС с оправдателна присъда. Желая търпение и успех!
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Мнениеот bay4o » 30 Окт 2007, 16:37

Митко6, при цялото ми уважение към Вас, бих искал да отбележа следното: Вярно е, че в спора се ражда истината, но, според скромното ми мнение, за да спорите, трябва да имате основание за това. Върнете се на лекциите по НП и си припомнете, че деянието по чл. 9 ал. 2 от НК, поради малозначителност или явна незначителност, НЕ е престъпно, следователно единственият акт, с който може да се произнесе съда при внесен обвинителен акт е присъда. Ако бяхте прочели и практиката на ВКС /ВС в тази насока, пък тя е повече от константна в тази насока, не мисля, че би се налагало да спорите с колегите. Прави са тези от колегите, че това, че някои съдии имат такава практика не води задължително на извода, че точно те са прави.
А пък въпросът Ви за изменение на обвинението не го разбрах. Дали прокурорът да измени обвинението, за да приложи съда чл. 9 ал. 2? Разбира се, че не и в това отношение практиката е повече от константна. Никога не се налага изменение на обвинението, когато същото се изменя в по - леко престъпление, а в случая - липса на престъпление. Например съдът може с пълно право да признае някого за виновен по 215 ал.1, когато е имало повдигнато обвинение по чл. 194 например, като го оправдае по първоначално повдигнатото обвинение.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron