начало

Търси се граждански съдия за член на КАК Търси се граждански съдия за член на КАК

Въпрос за иззет компютър ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за иззет компютър ?

Мнениеот photoman » 06 Мар 2008, 14:08

Здравейте колеги :)
Работя като дознател и наскоро ми се наложи да иззема /с предварително разрешение на съда/ т.нар. "компютърна система" която всъщност си е DVR за запис на видео от охранителни камери.
При изземването на същата, са спазени изискванията на НПК за присътсвието на специалист - технически помощник и е запечатана.

Саге обаче се иска да се разгледат видеозаписите от нея.
Как се прави това във вашия съдебен район ?
photoman
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Мар 2008, 13:50

Мнениеот system » 07 Мар 2008, 15:47

Протокол за оглед на вещесвени доказателства. Две поемни лица. В протокола констатирате, че с помощта на техническо средство (ведео, ДВД, компютър и т. н.) се възпроизведоха видеозаписите от ... Вземете си и един компютърен специалист за технически помощник.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Да кажа защо питам...

Мнениеот Tazmanian » 10 Мар 2008, 20:48

Защото, според наблюдаващия прокурор, свалянето на самите видео файлове трябва да стане не с протокол за оглед на веществени доказателства, ами с протокол за претърсване и изземване с разрешение от съдия :?
Разбирам го донякъде, защото иска да "си върже гащите" евентуално ако излезе нещо от тези записи да не паднат в съда после...
Недоумявам друго обаче - самото действие "претърсване и изземване" предполага процесуална принуда (заради което и се прави с разрешение или одобрение от съд) и предполага ПОМЕЩЕНИЕ или ЛИЦЕ спрямо което се прилага тази процесуална принуда (Чл. 160. (1) Когато има достатъчно основание да се предполага, че в някое помещение или лице се намират предмети, книжа или компютърни информационни системи, съдържащи информационни данни, които могат да имат значение за делото, се извършва претърсване за откриването и изземването им.)

В случая, в в стандартните протоколи, всъщност няма лице, на което да се предложи "доброволно" да посочи търсените вещи/данни и лице, което да даде обяснения защо са там, защото това практически е направено при изземването на самата техника от собственика й !
Tazmanian
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Яну 2008, 14:56

Мнениеот bestdog » 10 Мар 2008, 21:23

Това става с оглед на веществено доказателство /както каза Систем/. Защо да е с претърсване и изземване, няма логика.
bestdog
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 04 Окт 2005, 09:50

Мнениеот kpavlova » 10 Мар 2008, 21:28

Значи Вие сте иззели ком.конфигурация, а не ком.информационни данни, нали така ?Може да не Ви разбирам правилно.Иззели сте устройството заедно с данните.Иззели сте устройство или съвкупност от устройства.А Ви трябват фактите, информацията в ел.форма.Ами че тя си е в устройствата и е иззета заедно с тях.
За да няма ядове трябва на място и при, но преди изземването на конфигурацията, или вместо изземването на самата нея, да се изземат ком.данни вън от самата конфигурация, чрез запис на ел.носител и на хартиен носител.По реда на чл.163, ал.7 от НПК- да се свали видеозаписа на диск.
Това дето ще правите е правна екзотика - да претърсвате конфигурацията за ком.данни, при все, че тя е във факт.власт у органа.
Имате годен обект на претърсване - ком.информационна система.Няма обаче субект за претърсване -лице, срещу което принудата да се упражни, защото системата я държи органа на дознанието.Тъй че освен да привикате собственика.След като сте се снабдили с въпросното разрешение, което съдът може да откаже, ако му кажете какво точно и най-вече къде ще правите и няма, ако не упоменавате детайла, че комп.система е у дознанието. Та да приканите собственика към предаване, доброволно предаване, или да приложите принудата, почти "срещу себе си", и заобикаляйки чл.163, ал.7.
Разликата между двата видеофайла -
1.иззетите надлежно ком.информац.данни са вещ.доказателство, което е възпроизведено на материален носител - върху диск по чл.163.Това е ВДС, продукт на процеса.
2.Видеофайлът, който ще "снемете" върху диск от конфигурацията, след като вече сте я иззели,е вещ.доказателство, ще го закрепите в док.средство, при оглед.
Може и да не разбрах всичко вярно.
Не виждам обаче голяма беля да да огледате ком.система със спец.техн.помощник и поемни лица, и да изготвите вещ.док.средство- запис , доколкото данните върху ком.система, са неотделими от самата нея и трябва да бъдат възпроизведени, снети.
Последна промяна kpavlova на 11 Мар 2008, 02:39, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Gabi1 » 11 Мар 2008, 00:51

А не би ли могло да с назначи експертиза със задача да се извлече необходимата информация и възпроизведе на друг вид носител?
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот kpavlova » 11 Мар 2008, 01:16

Ами, практически така се прави.Макар да си е по скоро "експертен оглед".Проблемът е от това че експертът няма да си замъкне конфигурацията, а трябва да му се дадат видеоданните на изготвен вече носител.За това си мисля - оглед на вещ.със спец.техн.пом-к за снемане на записа и после - експертиза за подобряване информац.стойност, има ли вкопирани в кадър данни за дата и час, отпечатване на снимков материал....
А честно казано, не я разбирам тая идея - изземване на конфигурация, цялата, после разрешение на съд за изземване - запис на носител на данните от конфигурацията.Смисълът на закона - чл.167 - е как да се изземат данните без да се изземва цялата система, когато това не може или не трябва да се прави.А като сме я иззели цялата, къде му е проблема на огледа и/или експ.изследване ?.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Gabi1 » 11 Мар 2008, 15:37

Просто на експерта се предава иззетото веществено доказателство, както си е запечатано и с подписите на поемните лица, което естествено се записва в постановлението; той си върши работата и го връща на свой ред запечатано. А след като е снета нужната информация и всичко това е надлежно протоколирано, не виждам пречки да се върне, стига да не се опъне прокурора.
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот Tazmanian » 19 Мар 2008, 00:23

kpavlova написа:Ами, практически така се прави.Макар да си е по скоро "експертен оглед".Проблемът е от това че експертът няма да си замъкне конфигурацията, а трябва да му се дадат видеоданните на изготвен вече носител.За това си мисля - оглед на вещ.със спец.техн.пом-к за снемане на записа и после - експертиза за подобряване информац.стойност, има ли вкопирани в кадър данни за дата и час, отпечатване на снимков материал....
А честно казано, не я разбирам тая идея - изземване на конфигурация, цялата, после разрешение на съд за изземване - запис на носител на данните от конфигурацията.Смисълът на закона - чл.167 - е как да се изземат данните без да се изземва цялата система, когато това не може или не трябва да се прави.А като сме я иззели цялата, къде му е проблема на огледа и/или експ.изследване ?.


Идеята е, че изземайки компютър, който се ползва за ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕ, си решаваш куп главоболия после - много от системите си пишат файловете в техен си формат, ти си ги записваш, но после не можеш да ги отвориш с нищо... а софтуера е платен... накрая го намираш от някой любезен човек, занимаващ се с видеонаблюдение, дава ти го, АМА след като го качиш, се оказва че си търси хардуера и не иска да тръгне и т.н....
та затова - когато е видеонаблюдение - целия комп...
Tazmanian
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Яну 2008, 14:56


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта


cron