начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Нотариална такса при дарение на недвижим имот

Казуси за недвижими имоти


Нотариална такса при дарение на недвижим имот

Мнениеот angeliciva » 24 Апр 2008, 11:15

Здравейте,
търсих в темите и в Тарифата за нотариални такси ,но не можах да се ориентирам колко ще струва нотариално заверено дарение на недвижим имот( апартамент) от баща към двамата му сина .
И необходимо ли е да се представи пред нотариуса договор за дарение ?
angeliciva
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2007, 15:01

Мнениеот angeliciva » 24 Апр 2008, 12:00

Ето това намерих като обяснение ,
Дарението е двустранен безвъзмезден договор за прехвърляне собствеността върху недвижим имот /или движима вещ/, за валидността на който се изисква нотариална форма. Материалният интерес се определя от стойността на данъчната оценка, а нотариалните, местните и такса вписване са процентно изчислени от нея. Облекчения се предвиждат в случаите на дарение между лица роднини по права линия.

но ако може да ми го разшифровате -какви са процентите от данъчната оценка и какви са точно облекченията за лица роднини по права линия ?

Благодаря предварително на всички отзовали се !
angeliciva
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2007, 15:01

Мнениеот sunrise » 24 Апр 2008, 12:01

Нотариално заверено дарение на апартамент няма. Дарението на недвижим имот е винаги под формата на нотариален акт. Нотариалните такси не се влияят от роднинската връзка между лицата,а от материалния интерес, който Във вашия случай е данъчната оценка. Но освен нотариални такси има и други такси , които се заплащат при изповядване на сделката /или предварително/.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот angeliciva » 24 Апр 2008, 15:23

В крайна сметка си намерих каквото ми трябваше :
Дължими данъци, публични и нотариални такси

Местен данък.
Преди прехвърляне на недвижимия имот дарителят, надареният или и двамата (зависи какво е уговорено между тях – чл.45 от ЗМДТ) подават данъчна декларация по чл.49 от ЗМДТ за облагане с местен данък при придобиване на недвижим имот в данъчното подразделение по местонахождението на имота. Данъкът се определя на основа по-високата сума измежду пазарната оценка или данъчната оценка. Данъкът се начислява върху оценката на прехвърляното имущество в размер на: 0,5 на сто - при дарение между роднини по права линия и между съпрузи; 0,7 на сто - при дарение между братя и сестри и на племенници; 5 на сто - при дарение между лица извън посочените по-горе.
Нотариални такси – съгласно т.8 от Тарифата за нотариалните такси към ЗННД. Основа за определянето на таксата е по-високата между данъчната и базисната пазарна оценка на имота.
Такса за вписване – 0,1% от по-високата между данъчната и базисната пазарна оценка на имота, но не по-малко от 5лв.


commander,благодаря за съвета,но нотариуси много ,а някои от тях злоупотребяват с незнанието на клиентите си. Просто исках да имам някаква ориентировъчна предварителна информация ,за да не се получават .....кофти ситуации на мой гръб.
Лек и спорен ден на всички :wink:
angeliciva
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2007, 15:01

Мнениеот barri » 24 Апр 2008, 15:30

Само да кажа, че местен данък и такса вписване, които събират нотариусите се внасят по банков път и после вноската бележка ви се дава, т.е. черно на бяло имате доказателство каква такса е платена...така че забравете за тези филми, че нотариусите ще ви метнат точно за тези такси.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта


cron