начало

ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“ ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“

Наказание на непълнолетен

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наказание на непълнолетен

Мнениеот ivo_todorov » 12 Дек 2008, 11:34

Колеги ,попаднах на случай в който излиза че наказание по чл.55 не може да се определя на непълнолетен.Или ако е възможно се заобикаля закона.
Ситуацията е следната.Обвинението е по чл.133 НК за причинена по непредпазливост средна телесна повреда.Предвиденото наказание е до 1 година лишаване от свобода или пробация.Непълнолетния е 17-годишен!След редукция по чл.63 алтернативните наказания се заменят пак с ЛС ,а пробацията-няма с какво тъй като има навършени 16 г.В практиката многократно е ставало въпрос че първо се определя наказание след редукцията и едва тогава се прилагат чл.54 и 55.Ако тръгнем по реда на съкратено съдебно следствие и се иска наказание по чл.55,се заменя по лекото алтернативно наказание,а именно пробацията.Според чл.55 пробацията се заменя с глоба, но глоба не се налага на непълнолетен.
Излиза че, след като приложи чл.55 и наложи глоба, съдът отново трябва да прилага чл.63 и да наложи на основание т.5 обществено порациние.
Но това в присъдата би изглеждало така осъжда на основание чл.133 вр.чл.20,ал.2,вр.чл.63,ал.1,т.4,вр.чл.55,ал.1,б.В,вр.чл.63,ал.1,т.5.
Как мислите в този ред на мисли,това възможно и правилно ли е.
ivo_todorov
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 26 Апр 2007, 18:40

Re: Наказание на непълнолетен

Мнениеот punisher » 12 Дек 2008, 12:07

Колега,вие сам казвате,че обвиняемия ви е непълнолетен.Следователно се насочете към глава тридесета на НПК-ОСОБЕНИ ПРАВИЛА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЛА ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, ИЗВЪРШЕНИ ОТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ.
Те затова са особени правилата.Така че разсъжданията ви трябва да се модифицират и съобразят с тези особени правила и вътрешното убеждение на съда.
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Re: Наказание на непълнолетен

Мнениеот system » 12 Дек 2008, 13:52

Да, но човекът пита за приложимостта на материалноправната норма на чл. 55 от НК за непълнолетния.
Според мен е допустимо приложението едновременно на чл. 63 и чл. 55 от НК. Когато един непълнолетен извърши престъпление, той може да го е извършил и при изключителни или многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства. В този случай, се определя по правилото на чл. 55 ал. 1 т. 2 б. "б" от НК. Между другото - в тази текст има особено правило за приложимост на пробацията за непълнолетни, навършили 16 годишна възраст. За ненавършилите 16 годишна възраст пробацията се заменя с обществено порицание.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Наказание на непълнолетен

Мнениеот plamena26 » 12 Дек 2008, 14:37

Много коварно се получава действително, аз сега се замислих :) .Колегата System, даде като възможност 55,б.Б.Това е хубаво,но тук ние заменяме лишаването от свобода, когато не е предвидена долна граница.
Когато обаче наред с наказание лишаване от свобода имаме алтернативно наказание ние трябва да заменим по-лекото алтернативно.И се получава абсурда че заменяйки по-тежкото наказание, което е ЛС, може да имаме благоприятно стечение на обстоятелствата за непълнолетния, отколкото заменяйки по-лекото алтернативно.
Така че в тези редки случаи според мен би следвало да се действа като се замени по-тежкото в случая наказание, макар че това противоречи на решения на ВС в които изрично се казва че при алтернативни наказания чл.55 може да се приложи по-отношение само на по-лекия.Тази практика обаче може да се счита изгубила актуалност, заради промени в законодателството (какъвто е случая).
Принципно винаги би следвало да се заменя по-лекото алтернативно, но в такива ситуация няма пречка да се замени по-тежкото защото то води до по-благоприятни последици за подсъдимия.
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта


cron