начало

Георги Георгиев получи държавния печат Георги Георгиев получи държавния печат

Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот di_jenzie » 11 Май 2010, 14:44

Колеги, интересува ме мнението ви по следния въпрос: По реда на чл. 212 ал. 2 от НПК - с неотложни следствени действия (оглед на ПТП), е образувано досъдебно наказателно производство. Ако в рамките на това наказателно производство водач на МПС - участник в ПТП, откаже да се подложи на провека за алкохол с техническо средство и не изпълни предписание за предоставяне на кръвна проба, това е ли самостоятелно административно нарушение на чл. 174 ал. 3 от ЗДП ? Или следва да се счита за отказ по чл. 146 ал. 3 от НПК и негова последица е единствено възможността за принудително изземване на пробите по реда на този член, но не и административнонаказателна отговорност ?
Последна промяна di_jenzie на 15 Май 2010, 10:50, променена общо 1 път
di_jenzie
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:59

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот kuzunov » 14 Май 2010, 15:50

На автора по би му прилягал ника-Вишински, отколкото на почитаемия съдия Ди! :)
kuzunov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Сеп 2009, 20:51

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот di_jenzie » 15 Май 2010, 13:04

kuzunov написа:На автора по би му прилягал ника-Вишински, отколкото на почитаемия съдия Ди! :)

Не разбрах каква връзка има Вишински с ника ми, а и с въпроса ... поводът за който беше конкретен казус. ПТП с настъпила смърт, деецът е отказал проба за алкохол и на това основание органите на КАТ му съставили акт за нарушение и е издадено наказателно постановление. Лично моето мнение е, че след като има наказателно производство (а то започна с първите действия по разследването, в случая оглед на ПТП) отказът да се даде проба за алкохол по същество е отказ да се предоставят образци за изследване. В този смисъл, той не е административно нарушение, а процесуално действие на лицето на неизпълнение на задължението му да предостави образци за изследване, и единствената последица от това е възможността тези образци да се вземат принудително с разрешение на съда, но не и за този отказ да му се налага административно наказание. Исках да чуя и мнението на колегите, като смятам, че с поста си не съм дал повод за горната "забележка".
di_jenzie
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:59

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот Гост. » 15 Май 2010, 14:17

:roll: Ако е съставен АУАН, макар и да е някаква форма на защита отказът.... се явявало самостоятелно нарушение, вън от наказателното производство, и се санкционира.
Наскоро четох такова решение с потвърдено НП.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот andy70 » 16 Май 2010, 09:50

Отказът по 146, ал.3 НПК визира хипотезата при вече назначена експертиза. За да има неизпълнение на процесуално задължение и да се стигне до принудително изземване на сравнителен образец трябва РО да е назначил експертиза със съответния акт.
В дадения случай имаме само административно нарушение по ЗДвП.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот di_jenzie » 17 Май 2010, 21:40

andy70 написа:Отказът по 146, ал.3 НПК визира хипотезата при вече назначена експертиза. За да има неизпълнение на процесуално задължение и да се стигне до принудително изземване на сравнителен образец трябва РО да е назначил експертиза със съответния акт.

Благодаря за мнението, колега, но според мен не е така - мисля, че за вземане на образци за сравнително изследване по чл. 146 от НК не се изисква вече назначена експертиза. Спред чл. 146 ал. 1 от НПК тези образци се изискват от органа, който назначава експертизата. Ако текстът имаше предвид вече назначена експертиза, щеше да бъде "органът, който е назначил експертизата". Употребата на сегашно време в текста в действащата му редакция ("органът, който назначава ...") според мен следва да се тълкува, че органът, който е компетентен да назначи експертизата, може да изисква образци за сравнително изследване.
Но не отхвърлям напълно становището Ви, защото граматическото тълкуване е и в полза на Вашата теза. Защото текстът е "органът, който назначава експертизаТА" ... т. е. членуването на "експертиза" означава, че може би нормата има предвид назначаване на конкретна експертиза, а не процесуалната компетентност на оргна.
Но за мен е ценно мнението на още един колега (обратното на първоначално възприетата от мен теза), че отказът в случая е самостоятелно административно нарушение, а не част от възприета от обвиняемия линия на процесуално поведение. Благодаря Ви. Пуснах темата в раздел "Административно право", но изглежда повече задълбахме в наказателния процес
di_jenzie
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:59

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот prattler » 19 Май 2010, 22:34

Отказът на нрушителя да изпълни предписанието за даване на кръв не е самостоятелно нарушение на чл. 174 ал. 3 от ЗДП и не може да се санкционира по административен ред! Наказващият орган в този случай приема показанията на техническото средство, ако нарушителят е отказал да "духа" и не е дал кръв за изследване трябва да му се вземе такава принудително с разрешение на дежурния районен съдия. Нарушителят може да е употребил и друго упойващо вещество и ако техническото средство не покаже нищо, отново принудително се взема кръв и урина за експертиза. Не е нужно тя да бъде предварително назначена. Разследващият полицай изпраща нарушителя с придружаващи го полицаи до съответното мед.заведение.
prattler
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Мар 2010, 19:40

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот andy70 » 22 Май 2010, 09:55

prattler написа:Нарушителят може да е употребил и друго упойващо вещество и ако техническото средство не покаже нищо, отново принудително се взема кръв и урина за експертиза.

Явно това е писано от новоназначен полицай, който сега кара школа за подготовка.
Интересно ми е как точно и на какво основание бихте могли да вземете кръв и урина принудително, ако техническото средство не е отчело нищо.
prattler написа:Разследващият полицай изпраща нарушителя с придружаващи го полицаи до съответното мед.заведение.

Извинете, нарушителят да не е колет, че да се изпраща. И дали е нарушител или има друго процесуално качество в тази хипотеза на образуване на досъдебно производство, а!? Мисли, Макфлай, мисли! :wink:
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Отказ за проверка за алкохол в наказателно производство

Мнениеот dizhel » 22 Май 2010, 11:13

Ако се зачетете в НПК чл.146 там пише за вземане на образци за сравнително изследване. Така при отказ на видимо пиян водач да му се направи проверка с дрегер и да му се вземе кръвна проба съдията се позова на законовия текст, че става въпрос за сравнително изследване, а кръвната проба не се сравнява с друга, а се изследва. Освен това не знам как ще стане вземането на кръвна проба от бясно съпротивляващ се пияндурник, нещо от рода на двама, трима полицаи отгоре, а садистична медицинска сестра го боде по вените да изтегли кръвчицата :lol: :lol: :lol:
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron