начало

Правната комисия не забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи, но прекрати избора на Сарафов Правната комисия не забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи, но прекрати избора на Сарафов

Принудително лечение

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Принудително лечение

Мнениеот Иван К. » 14 Юли 2003, 15:20

Знае ли някой какъв е реда за освидетелстване и настаняване за принудително лечение на психично болен човек. Става дума за лице на което до сега не е поставяна диагноза и не е лекувано, поради категоричният му отказ да се обърне към лекар. Лицето има очевидни признаци на шизофрения и има вероятност да стане опасно за близките и околните.
Иван К.
 

Re: Принудително лечение

Мнениеот 333 » 14 Юли 2003, 22:08

Съгласно Закона за нароздното здраве следва да се бърнете към съответната Районна прокуратура
333
 

Re: Принудително лечение

Мнениеот нтк » 15 Юли 2003, 13:05

Компетентен май беше Р.С
нтк
 

Re: Принудително лечение

Мнениеот еее » 16 Юли 2003, 09:49

Районната прокуратура прави Предложение до Районния съд на основание чл.36 от ЗНЗ и се образува ЧНдело.На въпросното лице се назначава особен представител за съдебното заседание.
еее
 

Re: Принудително лечение

Мнениеот Иван К. » 17 Юли 2003, 10:06

А как да убедя прокурора,че лицето е психичноболно? Не мога да го заведа при него за преглед нали? А в жалбата каквото и да пиша ,то няма да е подкрепено с документи доказващи състоянието му. Трябва ли да се чака поведениетому да стане "особено опасно за обществото"?
Иван К.
 

Re: Принудително лечение

Мнениеот nachinaeshta » 17 Юли 2003, 13:27

Мразя да копи-пействам, ама тук уредбата е ясна като процедура, поне откъм задържането за експертиза (сроковете, разбира се, системно се нарушават):

Чл. 59. (Ал. 1, отм., предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 12 от 1997 г.) Настаняването на задължително лечение се извършва с решение на районния съд по предложение на районния прокурор.
Чл. 60. (Отм. - ДВ, бр. 12 от 1997 г.).
Чл. 61. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1997 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1999 г.) Районният прокурор прави предложение за задължително лечение въз основа на проверка и съдебно-психиатрична експертиза. Сигнали и предложения до прокурора за задължително лечение могат да правят държавните и общинските органи, лечебните заведения, роднините и други заинтересовани граждани.
(2) Ако лицето без основателни причини откаже извършването на съдебно-психиатрична експертиза, прокурорът се разпорежда тя да се извърши принудително - амбулаторно или стационарно.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1999 г.) Престоят на лицето в специализирано лечебно заведение за стационарна съдебно-психиатрична експертиза не може да надхвърля 30 денонощия.
(4) По изключение срокът по ал. 3 може да се удължи само от органа, който е разпоредил настаняването, но не повече от три месеца.
(5) Съдът изпраща препис от предложението на лицето, чието задължително лечение се иска. То може в 7-дневен срок да направи възражение и да посочи доказателства.
Чл. 62. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1997 г.) (1) В двуседмичен срок от постъпване на предложението съдът разглежда делото в открито съдебно заседание с участието на прокурора и лицето, чието задължително лечение се иска. То има право на защита.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1999 г.) Ако лицето без основателни причини не се яви доброволно при разглеждане на делото в съда, то се довежда принудително. Когато е настанено в лечебно заведение и състоянието му не позволява да се яви в съдебно заседание, съдът го изслушва в лечебното заведение.
Чл. 63. (1) Съдът се произнася по предложението на прокурора, след като изслуша лицето, с решение въз основа на събраните доказателства.
(2) (Отм., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 12 от 1997 г.) Решението на съда може да се обжалва пред окръжния съд в седемдневен срок от съобщението. В производството пред районния и окръжния съд се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс, доколкото в тази глава не се съдържат специални правила.
(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 12 от 1997 г.) Влязлото в сила решение се привежда в изпълнение от здравните органи, на които при нужда органите на Министерството на вътрешните работи оказват съдействие.
Чл. 64. (Ал. 1, отм., предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 12 от 1997 г.) Когато до изтичане на определения срок от съда лицето не е излекувано, съдът по предложение на районния прокурор и въз основа на заключение на съдебно-психиатрична експертиза може съгласно предходния член да постанови ново решение за задължително лечение.
Чл. 65. (Отм. - ДВ, бр. 12 от 1997 г.).
nachinaeshta
 

Re: Принудително лечение

Мнениеот benzi » 17 Юли 2003, 14:41

benzi
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 12 Май 2003, 17:13


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron