начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Имат ли право да строят?

Казуси за недвижими имоти


Имат ли право да строят?

Мнениеот pavletaPavlova » 20 Авг 2007, 16:20

Благодаря ви предварително за помощта! Трябва ми само отговор на горния въпрос, за да се ориентирам какви са законосъобразните последващи мерки и да ги предприема.
Става въпрос за огромен мастодонт - жилищна кооперация, която ще се строи в съседното УПИ. Тоест -почти е подписан договора със строителната фирма.
Изведнъж разбираме, че ПУП-а и съответно проектът предвижда строителство на калкан с нашата къща, което автоматично ще ни отнеме целия запад. Всички съседи са против, включително и тези отстреща, защото издигането на подобна сграда ще им скрие и малкото светлина и слънце, на които сега се радват.
Въпросът ми е: имат ли право да строят без наше съгласие?Тоест - не трябва ли да ни поискат съгласието за издаването РС ?
Ако не - дали бихме могли да подадем молба за промяна в ПУП, като имате предвид, че почти всички са готови да сложат подписите си?
pavletaPavlova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Авг 2007, 16:12

Мнениеот barri » 20 Авг 2007, 17:01

Раздел III.
Разрешаване на строителството

Чл. 148. (1) Строежи могат да се извършват само ако са разрешени съгласно този закон.
(2) Разрешение за строеж се издава от главния архитект на общината, а за градовете с районно деление - по решение на общинския съвет - от главния архитект на района.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Разрешение за строеж на обекти на техническата инфраструктура с обхват и значение за повече от една община се издават от областния управител, а за обекти с обхват и значение за повече от една област и за обекти с национално значение - от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Разрешение за строеж на специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната, се издава от министъра на отбраната, съответно от министъра на вътрешните работи.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Разрешението за строеж се издава на възложителя въз основа на одобрен технически или работен инвестиционен проект, когато такъв се изисква. Допуска се разрешение за строеж да се издаде въз основа на одобрен идеен проект при условията на чл. 142, ал. 2. Разрешението за строеж се издава едновременно с одобряването на инвестиционния проект, когато това е поискано в заявлението. Разрешението за строеж на обекти в защитени територии на културно-историческото наследство се издава след съгласуване с Националния институт за паметниците на културата при условията и по реда на чл. 125, ал. 5. Разрешението за строеж се издава в 7-дневен срок от постъпване на писменото заявление, когато има одобрен инвестиционен проект.

(5) Разрешение за строеж в съсобствен имот се издава при спазване на условията и реда на чл. 183.

(6) При аварийни ситуации разрешения за строеж на геозащитни обекти по изключение могат да се издават по частични работни проекти.

(7) Разрешение за нов строеж в недвижим имот, в който съществува незаконен строеж, не се издава на лицето, извършило незаконния строеж, докато същият не бъде премахнат или узаконен.

(8) Одобреният инвестиционен проект, когато такъв се изисква, е неразделна част от разрешението за строеж.

(9) В разрешението за строеж се вписват всички фактически и правни основания за издаването му, условията, свързани с изпълнението на строежа, включително оползотворяването на хумусния земен слой и премахването на сградите без режим на застрояване или запазването им за определен срок до завършването на строежа.

(10) В случаите, в които се предвижда водоснабдяване на обектите от собствен водоизточник, разрешение за строеж се издава при спазване разпоредбите и на Закона за водите.

(11) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Разрешението за строеж се издава в съответствие със забраните по чл. 118а, ал. 1, т. 4 и чл. 125а от Закона за водите и изискванията по чл. 125 от същия закон.

(12) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Общинските органи по озеленяване изготвят констативни актове за дървесната растителност преди започване и след завършване на строителството. Разрешението за строеж се издава след издаване на разрешение за премахване на засегнатата от строителството дървесна растителност при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 62, ал. 10.




Чл. 149. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) За издаденото разрешение за строеж от главния архитект на общината (района) или за отказа да се издаде такова разрешение се съобщава на заинтересуваните лица при условията и по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Отказът се прави само по законосъобразност, като се посочват конкретните мотиви за това.
(2) Заинтересувани лица по ал. 1 са:

1. в случаите на нов строеж, пристрояване или надстрояване на заварен строеж - възложителят, собствениците и носителите на ограничени вещни права в поземления имот, лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон;

2. в случаите на преустройство и промяна на предназначението на заварен строеж - лицата по чл. 38, ал. 3 и 4 и чл. 39, ал. 2;

3. в случаите по чл. 185, ал. 1 и 2 - собствениците и носителите на ограничени вещни права в сградата, съответно собствениците в етажната собственост.

(3) Разрешението за строеж заедно с одобрения инвестиционен проект или отказът за издаването му могат да бъдат обжалвани от заинтересуваните лица по законосъобразност пред началника на регионалната дирекция за национален строителен контрол в 14-дневен срок от съобщението за издаване на съответния акт.

(4) За издадените разрешения за строеж заедно с одобрените от министъра на регионалното развитие и благоустройството или от областните управители инвестиционни проекти или за отказа да се издадат такива проекти се съобщава на заинтересуваните лица с обявление, обнародвано в "Държавен вестник". Тези разрешения за строеж, съответно отказите да се издадат такива разрешения, подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от обнародването им.

(5) Органите, издали разрешение за строеж, уведомяват писмено съответните регионални дирекции за национален строителен контрол за издадените разрешения за строеж и изпращат копия от тях в 7-дневен срок от издаването им.



Чл. 131. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) Заинтересувани лица при съгласуването и одобряването на устройствени схеми и планове и техните изменения са собствениците и носителите на ограничени вещни права според данните от имотния регистър, чиито недвижими имоти са непосредствено засегнати от предвижданията на подробния устройствен план.
(2) Непосредствено засегнати от предвижданията на подробния устройствен план недвижими имоти са:

1. имотите - предмет на самия план;

2. съседните имоти, когато са включени в свързано застрояване;

3. съседните имоти, включително имотите през улица, когато се допускат намалени разстояния;

4. съседните имоти, когато се променя предназначението на имота - предмет на плана;

5. имотите, които попадат в определените с нормативен акт хигиенно-защитни зони, изискващи се за предвиденото по плана застрояване.


Чл. 135. (1) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Лицата по чл. 131 могат да правят искания за изменение на устройствените планове с писмено заявление до кмета на общината, а в случаите по чл. 124, ал. 4 - съответно до областния управител или до министъра на регионалното развитие и благоустройството.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Когато искането е за изменение на подробен устройствен план, към заявлението се прилага скица с предложение за изменението му.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Компетентният орган по ал. 1 в 14-дневен срок от постъпване на заявлението допуска с мотивирано предписание или отказва да се изработи проект за изменение на плана.

(4) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Заповедите по ал. 3 се издават въз основа на становище на:

1. главния архитект на общината - когато актът се издава от кмета на общината;

2. кмета на общината - когато актът се издава от областния управител;

3. кмета на общината и на областния управител - когато актът се издава от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

(5) (Предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) При наличие на някое от основанията по чл. 134, ал. 1 и 2 компетентният орган по ал. 1 може да нареди служебно с мотивирано предписание да се изработи проект за изменение на действащ устройствен план.

(6) (Предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Мотивираните предписания по ал. 3 и 5, с които се допуска да се изработи проект за изменение на плана спират прилагането на действащите устройствени планове в частите, за които се отнасят.

Въпросните разпоредби са от Закона за устройство на територията.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот ciara » 20 Авг 2007, 18:14

Kam Pavleta Pavlova
molja, pishete, ako nauchite nesto po vaprosa. I men me interesuva.
Nashite sasedi postroiha po tozi nachin - na kalkan - bez da iskat razreshenie ot nas.Izkaraha si vsichki dokumenti i razreshenija ,,s vrazki"
Podadohme molba v obstinata za otgovor , s vapros- ima li pravo .Otgovorat beshe, che ima razreshenie ot glavnija arhitekt.
Podadohme zapitvane do Komiteta po stroit.kontrol - predi njakolko meseza.Otgovor oste njama.Chakame.

Kakto izglejda - vsichko moje.
ciara
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 20 Апр 2006, 14:51

Мнениеот friend28 » 20 Авг 2007, 19:58

Атакувайте направо ПУП чрез съда, имате това право според чл.215 ЗУТ - ПУП не е обявен по реда на чл.131 ал.1, ал.2 т.2 ЗУТ. Строителното разрешение се обжалва пред РДНСК чрез органа, издал акта / чл.216 ЗУТ / - ясно е че нищо не се получава. Разбира се, когато се заведе дело и съдът задължи Общината да изпрати преписката за ПУП - отново следва едно дъъълго мълчание, докато се построи нещото и делото стане безмислено, но АПК и ГПК дават възможности да се ускорят нещата...адвокатът трябва да е в час. Отделно, по силата на чл.217 ал.2, може да поискате от съда да спре изпълнението на заповедта за ПУП. С една дума, ако има пропуски в процедурата по обявяване на ПУП - шансовете са на ваша страна. Естествено не става без адвокати, защото става дума за съдебно производство.
мнение на архитект
friend28
Потребител
 
Мнения: 140
Регистриран на: 20 Юни 2006, 12:54

Мнениеот kazus » 20 Авг 2007, 20:47

friend28 написа:Атакувайте направо ПУП чрез съда, имате това право според чл.215 ЗУТ - ПУП не е обявен по реда на чл.131 ал.1, ал.2 т.2 ЗУТ. Строителното разрешение се обжалва пред РДНСК чрез органа, издал акта / чл.216 ЗУТ / - ясно е че нищо не се получава. Разбира се, когато се заведе дело и съдът задължи Общината да изпрати преписката за ПУП - отново следва едно дъъълго мълчание, докато се построи нещото и делото стане безмислено, но АПК и ГПК дават възможности да се ускорят нещата...адвокатът трябва да е в час. Отделно, по силата на чл.217 ал.2, може да поискате от съда да спре изпълнението на заповедта за ПУП. С една дума, ако има пропуски в процедурата по обявяване на ПУП - шансовете са на ваша страна. Естествено не става без адвокати, защото става дума за съдебно производство.
kazus
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Авг 2007, 11:28

Мнениеот civilista » 21 Авг 2007, 15:05

Защо ми се струва, че жалбата срещу изменението на ПУП спираше изпълнението.
civilista
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 10 Юли 2007, 23:52

Мнениеот friend28 » 21 Авг 2007, 17:21

И на мене ми се струва, но не съм сигурен автоматично ли става...във всички случаи е възможно.
мнение на архитект
friend28
Потребител
 
Мнения: 140
Регистриран на: 20 Юни 2006, 12:54


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron